...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Červenec 2014

Jen tak na skok...

31. července 2014 v 19:55 | Vlasta |  Mišmaš
Krásný večer vám přeji!
Dneska jsem tu opravdu jenom na skok. Zítra po obědě odjíždíme na dovolenou a jako každý rok před odjezdem tak nějak nestíhám.
Včera před bouřkou jsem ještě v rychlosti vyfotila muškáty na balkóně, sice to dlouho nevypadalo, ale nakonec to jarní zabrždění dohnaly a už dělají parádu jako každý rok.
No a ještě balkónová rajčata. Jsou velká a úplně olitá plody, musela jsem každou větvičku vyvázat, protože se mi začaly rozlamovat.


A to je tedy dneska opravdu všechno, mějte se tu krásně, snad se letní počasí zase brzo vrátí. My za létem sice vyrážíme na jih, ale ani tam to letos není žádná sláva. Do kufru jsme pro jistotu přibalili několik knih a tak uvidíme.
Přeji vám krásné dny a brzo nashledanou Úžasný

Čas dozrávání

25. července 2014 v 21:35 | Vlasta |  Zahrádka
Krásný večer vám přeji!
Červenec bude pomalu vstupovat do svého posledního týdne a na zahrádce všechno dozrává jako o život. Připadá mi, že je letos všechno nějak dřív a tak jenom doufám, že i léto dřív neskončí. Však zítra má svátek Anna a "svatá Anna chladna z rána" a dneska a včera bylo u nás ráno pouhých deset stupňů! No ale vrátím se k tomu čemu se poslední týdny nejvíc věnuji a to je sklizeň ze zahrady.
Po deštích polehla cibule a tak ji postupně vytrhávám. Asi jednu třetinu už suším na hambalkách, třetinu mám vytrhanou na záhonu a zbytek ještě v zemi pořádně drží, tak ji nechávám dojít.


Včera jsem otrhala náš jediný stromek našeho červeného a šíleně kyselého rybízu a první borůvky. Z mrazáku jsem přidala maliny, třešně, jahody a tayberry a upekla jsem várku čaje na zimu.Na kompostu mi vyrostl mák, ještě nedávno krásně červeně kvetl a najednou jsem dneska objevila zralé makovice a už jsou ve váze od Lenky Hložkové.Víno ze skleníku už je taky snědené a letos bylo nejméně o tři týdny dřív než jiné roky!
A dokonce nám už zrají rajčata na venkovním záhonu i ta jsem sklízela běžně až v srpnu. Dneska jsem otrhala první kozí rohy a zítra je naložím podle receptu maminky Helenky Liškové a z rajčat bude první várka palivce, protože loňský už je dávno fuč.A abych se pořád nemotala jenom kolem jídla tak nakonec taky něco pro oko, lilie mojí mamky.Přeji Vám krásný zbytek večera a krásný sluníčkový poslední červencový víkend Úžasný

Bazalka a bazalkové pesto

21. července 2014 v 19:52 | Vlasta |  Bylinky
Krásný večer vám přeji! Tak nám konečně pořádně zapršelo, trochu se ochladilo a krásně se dýchá. Před bouřkou jsem stihla ze záhonu uklidit první várku cibule a taky sklidit bazalku. Bazalku máme moc rádi. Letos jsem nasela trpasličí odrůdu, která dělá krásné kulaté keříčky a je mnohem aromatičtější než obyčejná bazalka.Bazalka je nejen výborné koření, ale má i spoustu léčivých účinků.

Pozitivní účinky bazalky na naše tělo
Přidáním bazalky do jídla nejen ovlivníme a obohatíme jeho chuť a vůni. Látky obsažené v této bylince mají velmi příznivý vliv na naše trávení. Protožestimulují tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáží výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Zároveň pomáhají při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích.
V našich zeměpisných šířkách je méně známé používání bazalky ve formě čaje. Čaj ze sušené bazalky má uklidňující a lehce dezinfekční účinek na žaludek a celou trávicí soustavu, je tedy účinný při žaludečních nevolnostech a kolikách. Ulevuje také při bolestech hlavy, pocitu úzkosti a nervovém vypětí, říká se, že bazalka je bylinkou dobré nálady. Je vhodným doplňkem léčení chřipky a nachlazení, usnadňuje odkašlávání a působí mírně antisepticky. Kloktání nálevu pomáhá při léčení dásní či jiných zánětů v ústech nebo bolení v krku.
Zajímavá informace pro kojící maminky jistě je, že rozumná konzumace bazalky stimuluje tvorbu mateřského mléka.


Část bazalkových lístků jsem zamrazila a a z části jsem udělala pesto.Pesto jsem nedělala z piniových oříšků. Sice jsem je sháněla kde se dalo a dokonce jsem měla vyhlédnutých pár obchodů z kterých jsem je chtěla objednat, ale potom jsem objevila diskuzi o piniových oříšcích z pákistánu, které způsobují zdravotní problémy a bylo rozhodnuto. Pro výrobu svého pesta jsem zvolila kešu oříšky a přibližně v tomto poměru.

100 g kešu oříšků
150 g opraných a osušených bazalkových lístků
3 stroužky česneku
1 lžičku soli
olivový olej podle potřeby cca 80 ml
do pesta ještě patří parmazán, ale protože já ho mrazím, přidávám parmazán až při přípravě pokrmu.Oříšky rozdrtíme v mixéru až začne vznikat pasta. Bazalku podrtíme v moždíři se solí, česnek prolisujeme. Nakonec všechno smícháme, podle potřeby ještě rozmixujeme, přidáme olej a promícháme.
Čerstvé pesto skladujeme v malé skleničce v ledničce pod vrstvičkou oleje. Pokud chceme pesto uchovat na delší dobu zamrazíme ho v tvořítkách na led, po zmrznutí vymáčkneme a uskladníme v sáčcích.


Třezalka tečkovaná

16. července 2014 v 18:33 | Vlasta |  Bylinky
Mám ráda třezalkový čaj a protože jsem u nás nikdy pěknou třezalku neobjevila kupovala jsem si sáčkovaný. Piju ho hlavně v zimě kdy mám problémy s usínáním a nechci se ládovat prášky na spaní. Minulý týden na procházce s Týnou jsem objevila okolo řepkového pole doslova celý záhon třezalky. Už mám první várku nasušenou a dneska jsem si došla ještě pro jednu než třezalka definitivně odkvete.


Nebudu se tu rozepisovat o léčivých účincích této známé byliny. Všechno potřebné se dočtete třeba tady.Takže suším a myslím si, že budu mít třezalky tolik že budu i rozdávat Smějící se A dokonce jsem si dneska naložila skleničku třezalkového květu na léčivý olej.
A co vy? Taky sbíráte a sušíte léčivé bylinky?

Háčkovaný opasek, první křemenáč a to ostatní...

14. července 2014 v 19:34 | Vlasta |  Háčkování
Krásný večer vám přeji!
Máme za sebou téměř půlku července a já vkládám už druhý článek, asi se budu muset polepšit Smějící se
Ale to nevadí, dneska vám toho ukážu zase trochu víc. Začnu háčkovaným opaskem, který si přála Adélka, sice mi trval trochu déle, ale už je hotový a doufám, že se bude líbit.

Dneska po cestě z práce jsem našla svoji první letošní houbu - nádherného křemenáče!


No a na zahradě to po deštích všechno roste a kvete jako o život. Muškáty se letos překonávají jako malokterý rok.


Vzpomínáte si ještě na moje loňská kaktusová mimina? Zase už o něco povyrostla a čím dál víc se začínají podobat dospělákům.


I levandule, něco jsem sklidila a nasušila, ale většinu jsem nechala motýlům a včelám.No a nakonec zeleninová zahrádka. Cukety dlouho vypadaly hodně rozpačitě, spíš víc ke smrti než životu a pak se najednou rozhodly přežít a už pěkně rostou první plody, stejně tak venkovní rajčata no a ve skleníku už sklízíme.


Přeji vám krásný večer a báječné letní dny Úžasný

V červenci ...

7. července 2014 v 21:30 | Vlasta |  Zahrádka
Dnes vás zdravím poprvé v červenci. Strašně to utíká, venku je krásně a tak když se odpoledne vrátím z práce, raději trávím chvíle volna na zahradě než u počítače. O víkendu jsem ale přece jenom oběhla zahrádku s foťákem, abych vám ukázala co u nás v tomto čase roste a kvete.
Sazeničku téhle fuchsie jsem si na podzim dovezla z Brna, přijmula se mi jako jediná a ve stínu pod klematisem krásně kvete.


I muškátům tohle suché a teplé počasí svědčí...Jiřiny pěstuje mamka ve velkých květináčích kvůli slimákům, tahle vykvetla jako první a je nádherná!


Ve skleníku se taky daří. Dneska jsem utrhla první červené rajče a začíná dozrávat i víno. Letos ho není moc, ale pro chuť pár hroznů úplně stačí.A skalka se ladí do suchého pozdně letního oděvu. Kvete tráva zvaná Vousy svatého Ivana a netřesky. Všechno ostatní ve velkém suchu na skalce i přes občasné zalití živoří.


No a na všechno dohlíží náš Ferda, který se celé dny stěhuje ze stínu do stínu a nepohrdne ani dekou a stínem od slunečníku Usmívající seTak tohle je červenec u nás. Přeji vám krásné a hlavně pohodové letní dny, ať už je trávíte doma, nebo na prázdninových cestách Úžasný