...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Červen 2012

Levandulové mámení

30. června 2012 v 18:22 | Vlasta |  Zahrádka
Krásný horký sobotní podvečer vám přeji. Venku je sice horko k zalknutí, ale je léto a tak je to v pořádku. Dneska jsem poprvé sklízela levanduli. Vždycky sklízím, když se rozvinou první kvítky, ale letos se jí moc nechce. Nevadí, i takhle před rozkvětem nádherně voní a na paličky stačí.
Tohle jsou některé moje keříky, mám jich asi deset, některé kvetou hodně a některé skoro vůbec. Ve výsledku ale můžu říct, že levandulového květu budu mít víc než dokážu spotřebovat.Z tohoto keříku mám největší radost, je koupený v zahradnictví a květenství má krásně sytou barvu a velké bohaté paličky kvítků.
Z první sklizně jsem umotala čtyři paličky a taky jsem vyrobila trochu levandulového cukru, až nasuším další ještě přidělám aby byla plná sklenička.

Dvě Maryčky :D

25. června 2012 v 18:44 | Vlasta |  Šité panenky a andělky
Dneska se nám trochu ochladilo a já jsem dokončila druhou panenku. V minulých týdnech jsem šila dvě na objednávku a když už jsem měla rozkramařený šicí stroj udělala jsem ještě dvě z nových látek. Pokud se vám některá z nich zalíbí, obě najdete v obchůdku. Pohrávala jsem si s myšlenkou udělat z panenek andělky, ale nakonec jsem od toho upustila, ostatně ušít andělská křídla dodatečně není žádný problém. Nějak se mi tentokrát nepodařilo vymyslet panenkám příhodná jména tak jsem je pojmenovala podle jedné pohádky Usmívající se
Takže tady jsou moje dvě Maryčky.


Léto jak má být :))

23. června 2012 v 20:19 | Vlasta |  Mišmaš
Krásný sobotní večer vám přeji. Máme za sebou další krásný letní den. Já jsem si dneska ráno trochu přivstala a vypravila se do lesa podívat se jak to vypadá s borůvkami. V posledních několika letech u nás nebyly téměř žádné a po letošních květnových mrazech jsem byla téměř přesvědčena, že se situace bude opakovat.
V lese jsem ale byla docela mile překvapená, ne že by se borůvky daly hrabat hráběmi, ale na koláč a knedlíky bohatě stačí. Za hodinu jsem měla víc jak litr a hurá na přípravu koláče.Koláč jsem dělala klasický kynutý, s máslovou drobenkou :P

K odpolední kávě chutnal báječně :)


V jednom z minulých článků jsem psala, že mi letos málo pokvete levandule. Některé keříky opravdu moc nepokvetou, ale tenhle se tedy překonal.Letos mi taky moc pěkně kvete šalvěj, kterou jsem si před léty dovezla z Chorvatska.


Všem vám přeju krásnou slunečnou neděli :))

Thelocactus bicolor

21. června 2012 v 19:08 | Vlasta |  Kaktusy
Na tenhle květ jsem čekala celý svůj kaktusářský život. Několikrát jsem si koupila rostlinku, která mi však nikdy nepřežila do dospělosti o květu nemluvě. Poslední pokus jsem udělala asi před čtyřmi lety. Od nějakého pana kaktusáře jsem si objednala kolekci semenáčků kaktusů a mezi nimi i thelocactus bicolor. Přišly mi semenáčky velikosti hrášku a tím se můj sen o tomto květu zase téměř zhroutil. Nicméně semenáčky jsem nasázela, starala se o ně jak nejlépe jsem uměla a většina kaktusů už loni kvetla. Tenhle si ale dal načas. Letos jsem ho ani moc nesledovala a před pár dny při zalévání jsem objevila veliké poupě . Včera odpoledne po příchodu z práce mě ve skleníku čekalo tohle překvapení.

Překvapení bylo o to větší, že ve všech knihách, které mám doma je prostředek květu žlutý a ten můj je sytě červeno oranžový.

a ještě jedna fotka v trávě, nemohla jsem se focení téhle krásy nabažit.


U nás je stále veliké horko, dusno a vlhko jako v prádelně i zvířata už jsou z toho celá zmožená ...
Pro dnešek se s vámi rozloučím fotkou zmořeného Ferdy.
A všem vám chci popřát slunečný a pohodový nadcházející víkend Úžasný


Všehochuť ze zahrady

18. června 2012 v 20:46 | Vlasta |  Zahrádka
Krásný pondělní večer vám přeji. Máme za sebou další horký den, u nás se právě přehnala taková maličká bouřka a trochu prší, jenom tak aby se ovlažil vzduch, ale vedro je pořád. Nějak mi dochází dech, včera jsem dokončila pár panenek na objednávku a po chvílích háčkuju další srdíčkové krajky, ani panenky ani krajky jsem nefotila, protože už je znáte. Když jsem měla vytažený šicí stroj udělala jsem ještě dvě nové panenky, ale než je úplně dokončím ještě chvíli potrvá. to abyste si nemysleli, že jsem tvoření pověsila na hřebík, taky jsem zase po nějaké době sáhla po knížce. O víkendu jsem se proběhla po zahradě s foťákem, ale nějak tam nebylo nic co by stálo za snímek. Levandule letos moc nepokvete, po zimě vypadala, že snad ani nepřežije, ale aspoň vytvořila pěkné husté keříky.


Ve skleníku se ale zelení, rajčata už jsou pod střechou, i papriky vypadají na slušnou úrodu. Vína po zmlazovacím řezu moc nebude, ale hrozny se už taky pěkně nalévají.
Tenhle kaktus jsem vám taky ještě neukázala, má krásný hedvábný květ.


Doma mi krásně kvetou dvě orchideje a další dvě mají poupata, je to radost.
Tak a to je pro dnešek všechno, mějte krásný týden a užívejte nádherného počasí a sluníčka Úžasný

Kaktusy

14. června 2012 v 19:15 | Vlasta |  Kaktusy
Květen a červen je čas kaktusů, rozkvétají přímo před očima je to úžasná podívaná. V posledních dnech však kaktusům, které potřebují pro rozvití poupat spostu sluníčka počasí zrovna moc nepřeje. Včera se však přece jenom na chvíli sluníčko ukázalo a s kaktusy udělalo během krátké chvíle přímo divy. Tolik najednou jich moc často nekvete, stála jsem tam a kochala se tou krásou o kterou se s vámi prostřednictvím několika fotek chci podělit.

Když peču chleba a chvátám...

11. června 2012 v 19:42 | Vlasta |  Domácí pekárna
...tak občas sáhnu po hotové směsi na pečení chleba. Oblíbila jsem si směs z Lidlu na slunečnicový, selský a celozrnný chléb. Chléb pečený jenom ze směsi se mi ale zdál příliš slaný a drobivý tak jsem si ho tak trochu upravila podle svého.


Do pekárny vložím suroviny v tomto pořadí:

  • 320 ml vody
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • 300 g směsi na pečení chleba
  • 300 g polosvětlé hladké mouky T650
  • 1 zarovnanou lžičku sušeného droždí

Když na chléb nechvátám, zapnu pekárnu na program celozrnný chléb a mám 3,5 hodiny čas. Když ale na chléb chvátám, zapnu pekárnu na program kynuté těsto, 20 minut před ukončením programu pekárnu vypnu, z těsta vytvaruju bochníček a nechám 20 minut pod utěrkou kynout. Potom cblebík normálně upeču v troubě, před pečením potřu vaječným bílkem.
Peču asi třičtvrtě hodiny. Oproti celému procesu v pekárně ušetřím asi hodinu času a tohle je výsledek.


Chlebík s křupavou kůrčičkou a hrnkem kefíru z tibetské houby nemá chybu Mrkající


Háčkované hvězdice

8. června 2012 v 21:02 | Vlasta |  Háčkování
Krásný páteční večer vám přeji Usmívající se
U nás se právě přehnala pěkná bouřka, zase máme zalito jako už ostatně celý uplynulý týden a počasí ani na víkend prý nebude žádná sláva. A protože je nějak to pěkné letní počasí stále v nedohlednu, nechala jsem se u inspirovat u Helenky a vytvořila taky jednu letní dekoraci. Do zavařivací sklenice jsem naskládala úlovky od moří z minulých let a k nim uháčkovala dvě hvězdice. Háčkovala jsem od oka a určitě to podle fotky okoukáte Mrkající
Velkou hvězdici jsem dozdobila větvičkami rozmarýny, kterou jsem si loni dovezla z chorvatské Rovinje a která mi v květináči krásně roste a voní a každý den mi připomíná moře, léto a sluníčko.KRÁSNÝ VÍKEND VŠEM Usmívající se

Oblečené křeslo

5. června 2012 v 18:57 | Vlasta |  Háčkování
Na háčkovanou deku na gauč si určitě ještě budete pamatovat, když jsem ji dokončila myslela jsem že háček na nějakou dobu odložím, ale nedalo mi to. Přiobjednala jsem přízi a pustila se ještě do přehozu na mé oblíbené křeslo. Nějak jsem ale špatně odhadla množství béžové příze a protože už se mi znovu nechtěla doobjednávat trochu jsem to prokombinovala s oranžovou. Včera jsem přehoz dokončila a takhle to celé vypadá. V pozadí je vidět deka na gauči.


A protože je venku pěkně nepříjemná zima, teploměr se dneska nevyšplhal nad desítku!! Napekla jsem zase do zásoby trochu kukýsek z ovesných vloček, no do zásoby - i když jsou jich dvě plné plechové krabice dlouho nevydrží. Recept hnedle přidám na receptový blog Usmívající se


Kytka sem, kytka tam...

1. června 2012 v 18:39 | Vlasta |  Příroda
Krásný páteční podvečer vám přeji. Počasí se nám na víkend krapet pokazilo, ale nevadí zapršet bylo třeba a slibované mrazíky snad taky nebudou no, uvidíme.
Včera jsem zase nafotila některé moje kytičky. Bílá orchidej znovu vykvetla ze starého květního stvolu.


Za ní jsou vidět macešky v truhlíku. Doufám, že vytvoří semínka, protože jsou opravdu krásné.I muškáty a fuchsie na balkóně začínají krásně narůstat a kvést.Dneska jsem šla část cesty z práce pěšky. Původní záměr byl trochu potrápit tělo rychlou chůzí, ale nakonec jsem chodila od příkopu k příkopu a natrhala tuhle krásnou kytici polního kvítí Usmívající se


A tím se s vámi pro dnešek s přáním krásného víkendu loučím Usmívající se