...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Leden 2012

Ovečky

29. ledna 2012 v 18:03 Šití
Dneska se zase budu tak trochu chlubit cizím peřím.
I když mrzne jen praští a jaro je v nedohlednu Velikonoce tu budou raz dva a proto je potřeba mít všechno nachystané.
Tyhle ovečky šila loni na velikonoční jarmark Pája a protože měly veliký úspěch ušila na letošní Velikonoce další várku.

Na příští týden hlásí veliké mrazy tak se pořádně zachumlejte až půjdete ven ať nezmrznete :))
A já jdu dokončit nákrčník abych tu zimu nějak přežila ;)

Hraběnčin koláč a víkend!!!

27. ledna 2012 v 18:41 | Vlasta |  Receptíky
Venku mrzne, jen to praští. Dneska ráno u nás bylo -15 a teď už je zase -8. Odpoledne krásně svítilo sluníčko a když jsem stála na zastávce autobusu krásně tam hřálo.
A bude prý hůř, na příští týden hlásí až -20 i náš kocour z toho upadnul do zimního spánku a nic s ním ani nehne Smějící se

A tohle jsou moje pidi orchidejky. Tu růžovou jsem dostala od manžela k svátku a bílou jsem si koupila už před pár lety. Od léta odpočívala a teď se chystá každým dnem vykvést.


No a na závěr trocha mlsání. Na víkend jsem upekla hraběnčin koláč, určitě ho většina z vás zná a jestli ne tak tady je stručný receptík.


HRABĚNČIN KOLÁČ
450 g polohrubé mouky
1 hera
150 g cukru
4 žloutky
1 prášek do pečiva

Náplň
1 kg nastrohaných jablek
2 skořicové cukry
hrst nasekanách ořechů

Sníh
4 bílky
150g cukru

Ze surovin vypracujeme těsto. 1/3 odebereme a dáme na chvíli do mrazáku. Zbytek rozválíme na plát a dáme na plech. Na těsto dáme jablka smíchaná se skořicovým cukrem a posypeme sekanými ořechy.
Z bílků a cukru vyšleháme tuhý sníh, který namažeme na jablka na sníh nastrouháme zbytek těsta a dáme upéct do růžova.Mějte se všichni krásně a užijte si klidný a pohodový víkedík Usmívající se

Malinový koláč a ocenění

24. ledna 2012 v 21:12 | Vlasta |  Receptíky
Ze všeho nejdřív vám chci moc a moc poděkovat za krásná ocenění mého blogu se kterými se v posledních dnech přímo roztrhl pytel.
Mé poděkování patří Věrce http://www.verkytvorenicko.blogspot.com/

Jsou to krásná ocenění a mám z nich opravdu velikou radost


A já posílám tato ocenění dál, ale ne na konkrétní adresy, ale všem šikovným tvořilkám, kuchařkám, fotografkám a vůbec vám všem, které můj blog navštěvujete a necháváte mi tu krásné povzbudivé komentáře. A já se za to budu snažit přinášet vám další nápady a inspirace.
A tady je jeden receptík jako bonus, jednoduchý, rychlý a výborný ovocný koláč


400 g hladké mouky
200 g Hery
150 g cukru
1 vejce
2 lžíce mléka
1 lžička prášku do pečiva

Ze surovin uděláme těsto a namačkáma do koláčové formy, pokud chceme koláč na plech, uděláme těsto z dvojité dávky.

Na těsto dáme tvarohovou nádivku z jednoho tvarohu jednoho vajíčka jednoho vanilkového pudinku a cukru podle chuti.
Na tvaroh dáme ovoce podle chuti, já jsem použila maliny z mrazáku a posypeme drobenkou.
Pečeme na 180 stupňů do růžova.Srdíčkové chňapky

22. ledna 2012 v 15:59 | Vlasta |  Šití
Krásné nedělní odpoledne vám přeji. Včera odpoledne se u nás strhla vánice a už to vypadalo, že dneska konečně postavíme sněhuláka a já nafotím pořádné zachumelené zimní fotky. Bohužel opak je pravdou. V noci začalo pršet, většina sněhu se proměnila v čvachtavou kaši a sněhulák se nekonal.
Včera jsem si taky ušila nové chňapky do kuchyně. Viděla jsem je na jednom vánočním jarmarku a párkrát i na internetu hledání návodu se vyplatilo a první chňapky jsou na světě.

Pokud máte chuť pustit se do šití tady je odkaz na návod na srdíčkovou chňapku

Trocha pletení

19. ledna 2012 v 17:25 | Vlasta |  Ruční práce
Krásný čtvrteční večer vám všem. Tak jaképak je u vás počasí? U nás nachumelila sněhová peřina. Ještě celé dopoledne sněžilo, ale odpoledne začalo pršet a prší a prší. Všude je břečky po kotníky, no zkrátka letošní zima jde opravdu z extrému do extrému. V pondělí ráno bylo -13 potom dva dni jak na jaře no a dneska sněhovo dešťová kalamita. Nejlepší je sedět doma za kamny a něco tvořit.
Já jsem tedy konečně vytáhla dva roky rozpletený svetr a o vánočních svátcích se pustila do dokončení. Pletla jsem ze zahraniční příze Magic Design. Je to směsová příze 20 % vlny a 80% acrylu je heboučká a velice příjemná na nošení.


Zbývaly mi doplést jenom rukávy tak jsem měla hotovo poměrně rychle. Mám ráda u teplých svetrů roláky, vlny jsem měla spoustu a ještě mi zbylo na čepici, ve které zapózovala Pája.A i po upletení čepice mi ještě dvacet dek zbylo, tak jsem ještě začala plést nákčník, ale ten už zase odpočívá v rozdělaných věcech. Poprosila mě jedna paní o uháčkování téměř dvou mertů srdíčkové bordury tak mám zase na nějakou dobu o práci postaráno. Docela dlouho už jsem neháčkovala a je to zase příjemná změna Mrkající


Mějte se krásně, přežijte poslední pracovní den tohoto týdne a užijte si prima víkendík :))

Kulatý polštář s růžemi

16. ledna 2012 v 19:15 | Vlasta |  Šití
Tak mám hotovo a spěchám vám ukázat hotové dílko. Je to kulatý polštář s růžemi, který vznikl naprosto neplánovaně. Látku jsem si objednala původně na šatičky pro panenky, ale když přišla, zjistila jsem, že je vzor moc velký a na panenky se nehodí. Okamžitě jsem ale v látce viděla polštář.


Tyhle nabírané kulaté polštáře se mi vždycky líbily jenom jsem nevěděla jak na ně. Pátrala jsem tedy na internetu a brzo jsem našla vhodný vzor na výšivku i návod na ušití polštáře.
Vzor na výšivku vkládám a pokud se chcete pustit do šití přidávám i odkaz na ušití polštáře.


A tady je hotový polštář


Zima, Týna a vyšívám

14. ledna 2012 v 20:38 | Vlasta |  Mišmaš
Všem Vám přeju krásný sobotní večer. Tak k nám konečně včera dorazila zima. zpočátku se to nezdálo, sníh byl mokrý a co napadlo zase do další přeháňky stihlo skoro roztát, ale odpoledne se čerti začali ženit a začalo mrznout a bílé nadělení přibývalo a přibývalo.
Večer se zdálo, že z nás do rána budou zapadlí vlastenci, ale brzo sněžit přestalo a ráno to na naší zahradě vypadalo takhle.Naše Týna má druhé Vánoce. Miluje sníh, tedy když se jí nelepí na tlapky a dneska si ho užívala jako kdyby měl do večera roztát.


A já jsem pro změnu pustila do takového maličkého vyšívání. A jdu honem pokračovat abych vám co nejdřív ukázala co z toho bude Mrkající
Mějte se nádherně a užijte pohodově zbytek víkendu Usmívající se

Romantická Andělka a ještě jedna panenka

10. ledna 2012 v 18:11 | Vlasta |  Šité panenky a andělky
Dneska mi konečně přišel dlouho očekávaný balíček s novými látkami a já jsem mohla dokončit Andělku pro Marcelku.
Každá panenka je trošičku jiná i když šiju podle stejného střihu, ve výsledku se panenky v malých detailech liší.
Doufám, že se Andělka bude líbit a její ochranná křídla budou přinášet jenom štěstí.A ještě jednu panenku vám dneska ukážu, je to dlouhonohá sestřička té minulé v pletených podkolenkách, ale udělala jsem jí maličko jiné doplňky Mrkající


Age of empires aneb kdo si hraje nezlobí :)

8. ledna 2012 v 19:17 | Vlasta |  Mišmaš
Ježíšek nám letos přinesl novou stolní hru Age of empires. Pokus o první hru zkončil naprostým fiaskem. Po rozbalení krabice jsme zjistili, že celá hra je v angličtině. Je u ní sice podrobný český návod, i překlady všech hracích karet, ale po několika hodinách rozpočítávání a rozkládání vojáčků a luštění v návodu jsme to vzdali a jazykově vybavenější část rodiny pověřili nastudováním pravidel a hra putovala na dva týdny do skříně.A včera tedy přišel konečně její čas. Pájin přítel Matěj si nastudoval pravidla podle anglického návodu, který je prý mnohem srozumitelněji napsaný než český a odpoledne jsme se pustili do hry. No já jsem spíš jenom koukala a snažila se pochopit pro mě nepochopitelné, ale jak se hra ubírala dál a dál i mě začalo pomalu svítat.
Je to strategická hra pro dva až pět hráčů. Každý hráč si vybere jeden z pěti národů a s ním vyrazí objevovat a dobývat svět. Jestli zvolí strategii boje, obchodování, nebo obsazování nových kolonií už záleží na něm.
Potřebujete k tomu ale jednu důležitou věc- pořádně velký stůl aby si měl každý hráč kam rozložit svoji armádu.
Takhle vypadá herní plán a hra krátce po zahájení.Hraje se na osm kol, kdy hráči v každém kole pěti figurkami dobývají svět a vydělávají obchodováním peníze, za které potom můžou dále nakupovat.
Čím je hra v pokročilejší fázi, tím je napínavější a chvílemi se generálové armád rozčilením i zvednou z gauče :))Obchodovalo se o sto šest a docházelo i k bitvám...


Všerejší bitva nám trvala ve čtyřech hráčích čtyři hodiny, dneska jsme si dali repete a už jsme to zvládli za necelé tři, ale věřte byl to boj :)))

Znovu japonské balónky

5. ledna 2012 v 17:50 | Vlasta |  Šití
Tak co říkáté na letošní způsob zimy? Mě to připadá tak trochu šílené, u nás od včerejšího večera prší a počasí připomíná spíš listopad než leden. Vánoce za námi a do jara daleko, zkrátka čas jak stvořený pro tvoření za dlouhých zimních večerů. Před Vánocemi se mi tak nějak vyprázdnily krabice se zásobami do obchůdku, tak jsem zase začala trochu tvořit. Panenku už jsem vám ukazovala, brzo jí přibyde ještě sestřička, ale teď jsem se pro změnu pustila do velice oblíbených japonských balónků. Je to s nimi práce titěrná a víc jak tři nebo čtyři najednou se ušít nedají. Vždycky si říkám, že tyhle už opravdu byly poslední, ale za nějaký čas se zase pustím do dalších. Tak tohle jsou ty opravdu zatím poslední, které jsem dokončila včera.
Pomalu se nám blíží víkend, jak já se na něj těším! Vstávání po páté ráno po dvou týdnech dovolené bylo hodně náročné.
O víkendu budu šít Andělku na přání a snad dodělám druhou panenku v podkolenkách. Tak se mějte všichni krásně a užívejte víkend podle svých nejlepčích představ Usmívající se
Bábovka

3. ledna 2012 v 19:37 Receptíky
O Vánocích jsem vám slíbala, že hned jak upeču bábovku v nové formě ukážu vám ji. A tady je.
Pekla jsem bábovku z vaječného koňaku, kterou jsem našla v Maminčiných receptech. Formu jsem před pečením jenom vytřela olejem tak jak bylo napsáno v návodu k použití. V návodu se taky psalo, že se má bábovka nechat ve formě úplně vystydnout a pak teprve vyklopit, no ale já nedočkavec jsem vyklápěla bábovku ještě hodně teplou a maličko se mi otrhala, příště už vydržím až do úplného vystydnutí.


A takhle vypadala nakrájená, byla výborná jen se po ní zaprášiloPanenka s květinkou

1. ledna 2012 v 10:28 | Vlasta |  Šité panenky a andělky
Ani se to nezdá a najednou jsme o rok starší. Nový rok je tady a zase začne obvyklý kolotoč všedních i nevšedních dnů. Já se budu snažit navázat na minulý rok a doufám, že se vám moje výrobky a nápady budou líbit a snad některým z vás poslouží i pro inspiraci vlastního tvoření.
Já jsem těsně před koncem roku ušila posledního vánočního andělíčka na přání a hned jsem se pustila do šití panenek. Nápad na tuhle jsem nosila v hlavě od konce léta a její ušití jsem plánovala na předvánoční dobu, bohužel čas nejde zastavit a tak panenka vznikla až teď. Inspirovala jsem se Pipi punčochatou, první nápad byl ušít nohy rovnou z proužkaté látky, ale nesehnala jsem vhodnou, proto přišly na řadu pletací jehlice a barevná klubíčka.
Pletené punčošky mají tu výhodu, že se dají sundat a panenka se hned naladí na teplejší dny roku. A proto aby punčošky vynikly je o celých sedm centimetrů větší než všechny moje dosavadní panenky měří rovného půl metru.
Pořád jsem nemohla nějak přijít na to čím panenku dozdobit a nakonec padla volba na háčkovanou květinku teď může připomínat sněhovou vločku a v létě třeba kopretinku.
Fotila jsem včera ráno na sněhu, ještě o půlnoci mrzlo a krásně sněžilo a dneska od rána prší a sníh rychle mizí. Kdoví, třeba nám v tomto novém roce, který prý nemá přinést nic dobrého prší trochu toho štěstí Usmívající se

A pokud se vám panenka líbí, můžete juknout do obchůdku, brzo jí tam přibyde ještě sestřička :-)