...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Červen 2011

Levandulové paličky

30. června 2011 v 18:25 | Vlasta |  Ruční práce
Všude na blozích se to hemží levandulí a výtvory z ní, jenom ta moje ne a ne vykvést! Četla jsem, že na levandulové paličky je nejlepší těsně před rozkvětem kdy jsou stonky ještě pružné a při obracení se nelámou tak jsem tedy včera vyrazila s nůžkami a nastříhala pořádnou hromádku. Každou paličku mám jinou, to podle velikosti a délky květenství a můj poznatek je, že nejlépe se obrací levandule pár hodin zavadlá, kdy stonky trochu povadnou a jsou pružnější.
Levandulové pytlíky jsem šila loni a letos k nim tedy přibyly paličky.
Pokud máte dostatek levandule a trpělivosti návod na jejich výrobu najdete tady.


A když se setmělo měla jsem už paliček pět :)

Makové pole

28. června 2011 v 16:50 | Vlasta |  Fotogalerie
Do práce jezdím okolo makového pole a je to taková nádhera, že jsem si včera vzala foťák a pár snímků vám musím ukázat.
Měla jsem v plánu něco cvaknout i ráno při východu slunce, ale byla taková mlha, že jsem raději ani neslézala z kola aby mě něco nepřejelo tak aspoň pár odpoledních.

Letošní první...

26. června 2011 v 19:20 | Vlasta |  Receptíky
...a nejspíš i poslední borůvky.
Včera jsme se byli podívat v lese jak to letos vypadá s borůvkami. Chtěla jsem si natrhat na zimu do mrazáku, protože jahody jsme letos neměli a knedlíky z borůvek taky nemají chybu, ale jaké bylo moje zklamání, borůvky se letos hledají snad ještě hůř než houby.
Po dlouhé době doslova obracení keříků naruby jsme natrhali alespoň na koláč, no co se dá dělat tak snad příští rok.
Možná se vám jich zdá v misce hodně, ale zdání klame, mistička je maličká a borůvek málo přes litr.Koláč jsem pekla klasický, z kynutého těsta a s brobenkou, máme ho tak nejradši.


Všem vám přeju krásný letní týden

Dušené kedlubny

24. června 2011 v 19:28 | Vlasta |  Receptíky
Dneska vám chci nabídnout recept na rychlou večeři, nebo lehký oběd.
Jak už jsem psala urodilo se nám letos tolik kedluben, že je v čerstvém stavu nestíháme jíst. Hledala jsem tedy recept na nějaké teplé kedlubnové jídlo a potom jsem kombinovala až z toho vznikly tyhle dušené kedlubny.
Na dvě porce budeme potřebovat:
3 větší kedlubny
50g másla
1 šlehačku
3 malé lžičky mouky
sůl, pepř podle chuti
Ve všech receptech které jsem našla dochucovali toto jídlo ještě cukrem a octem, to záleží na chuti, ale já si myslím, že to vůbec není třeba.

Kedlubny oloupeme a nakrájíme na nudličky, na hlubší pánvi rozpustíme máslo a kedlubny na něm lehce osmahneme až pustí šťávu. Potom trochu podlijeme vodou a dusíme do poloměka. Pak přilijeme šlehačku, zaprášíme moukou a necháme povařit do zhoustnutí, osolíme, opepříme, posypeme čerstvou petrželkou a podáváme s vařeným vajíčkem a pečivem.
Příprava celého jídla nezabere víc jak půl hodinu a budete se divit jaká to je dobrota

A jako pozdrav na víkend vám posílám moje opršené begónie, snad se počasí umoudří a užijeme si aspoň trochu sluníčkaTaky už sklízíte?

21. června 2011 v 19:23 | Vlasta |  Zahrádka
Taky vám připadá, že to letos všechno strašně rychle vyrostlo? Hrášek jak kdybych sela před pár dny a dneska jsem poprvé sklízela. Kedlubny ze skleníku jsou už snědené a ty venku po každodenním dešti rostou jako o život.
I cuketa na kompostu už by se mohla sklidit a to je ještě pořád červen!
Červený rybíz je stromkový, dva roky starý a úrodička taky vypadá pěkně.
Tuhle levanduli jsem si koupila loni, má větší a plnější květy a krásně modrou barvu, každým dnem čekám že vykvete.

Skleník

19. června 2011 v 14:55 | Vlasta |  Zahrádka

Jako u spousty z vás i u mě šly v tomhle ročním období ruční práce stranou, protože všechen volný čas spolkne věčně zaplevelená a trávou zarostlá zahrada a v neposlední ředě taky skleník a o tom bude dnešní článek.
Náš skleník je starý bezmála třicet let a je postaven u západní stěny domu. Nejdřív byl skleník poloviční, ale poté co jsme do něho vysadili skleníkové víno, které úplně zastínilo stranu u domu přistavěl se k původnímu ještě jeden stejně velký a takhle to celé vypadá.

Dneska bych brala raději něco menšího, protože na tohohle obra mi už pomalu docházejí síly, ale když už jednou stojí musím ho nějak obhospodařit. Papriky a rajčata už dávno sážu jenom jednou řadou a každý rok s většími rozestupy a i tak máme zeleniny tolik, že ji málokdy stačíme spotřebovat.Letos to opět vypadá na pořádnou úrodu rajčat a paprik, okurky už pravidělně sklízím několik týdnů.


A tohle je víno, kvůli kterému jsme přistavovali druhý skleník.
A v polostínu pod vínem bydlí moje kaktusy, které už většina z vás důvěrně zná, dneska přes chladné počasí a časté dešťové přeháňky vykvetly další dva.

A to je pro dnešek z mého skleníku všechno.
Všem vám přeju krásný zbytek neděle a pohodový první letní týden

Alfons Mucha - můzy

12. června 2011 v 19:27 | Vlasta |  Bydlení
Oba obrazy od Muchy, které jsem celé jaro vyšívala už visí na zdi.
Jsem spokojená i s rámy, představovala jsem si jednoduchý hladký rám bez přízdob a hlavně s patinou, ještě kdyby byl místo do zlata trochu do stříbrna byla bych ještě spokojenější, ale i takhle to jde.
Takhle vypadají každý zvlašť. Měla jsem trochu problém s focením, sklo se lesklo ať jsem fotila z které strany jsem chtěla. Ve sklenářství mi sice nabízeli antireflexní sklo, ale jeden obraz už jsem pod ním zarámovaný měla a nebylo to ono, matné sklo zkreslovalo barvy a obraz mi připadal jako zaprášený.
A takhle jsou oba dva vedle sebe.
A ještě dárek od Páji, secesní šperkovnička aby pěkně ladila k oběma obrázkům.

Růže

10. června 2011 v 20:43 | Vlasta |  Zahrádka
Před hodinou jsem se byla ještě projít po zahradě, zrovna zase vylezlo z mráčků sluníčko, fouknul vítr a nádherně zavoněla růže...tahle divoká bílá růže je starší než já, roste u plotu, který odděluje dvorek od zahrádky, nikdo ji neokopává, nikdo ji nechrání před mrazem, občas když hnojím okrasné keře jí taky přilepším, ale to je všechna péče, která se jí dostává a každý rok takhle nádherně kvete.
Škoda, že nemůžete cítit tu její vůni! A není okrasná jen květem, na podzim se na ní krásně červenají šípky.

A kvetou už i šlechtěné, těch moc nemám, ale letos na podzim se to chystám napravit.
A zatímco píšu článek o růžích, v televizi běží pohádka o šípkové Růžence, nemůžu tedy jinak, než vložit ještě tuhle nádhernou písničku a všem Vám popřát krásný slunečný víkend :))


Zase kaktusy

8. června 2011 v 19:12 | Vlasta |  Kaktusy
Začátkem jara jsem slibovala, že letos budu hodně fotit kaktusy, snažím se, ale nestíhám. Některé ráno vykvetou a než se vrátím z práce jsou květy už zase zavřené. Dneska je ve skleníku poupat na rozkvetení spousta, ale zase se honí bouřky a je pod mrakem tak jsou všechny zavřené. Tyhle jsem vyfotila před pár dny, dneska už jsou tyhle květy minulostí...
Začátek června na balkóně

5. června 2011 v 20:57 | Vlasta |  Zahrádka
Letošní jaro přeje balkónovým kytkám, je teplo, zatím nefučel ani žádný šílený vítr, který by polámal muškáty, ani nepadaly kroupy, které by je rozbily a kytky kvetou a kvetou...
Už i u begónií se objevují poupata, tyhle dvě byla původně jedna, ale protože byla hodně veliká rozřízla jsem ji na půl a takhle to dopadlo.

Balkónová rajčátka jsou jen, jen zčervenat
Všem Vám přeju krásný slunečný týden

Múza hudby

2. června 2011 v 19:15 | Vlasta |  Ruční práce
Už je to uděláno, už je to hotovo!
Další obraz mám dokončen a tenhle mi dal opravdu zabrat, trval mi dvakrát tak dlouho než předchozí múza tance a věřte mi, že znovu už bych ho vyšívat nechtěla.
Protože jsem měla opět málo bavlnek a musela jsem přiobjednat, koupila jsem si ještě na jeden obraz. Bude to múza umění a tím taky budu končit, ale tohle dílo si nechám až na zimu.
A tohle je ona, teď už mi zbývá jenom vybrat vhodný rám, představu už mám, ještě uvidím co mi nabídnou ve sklenářství.

Včera jsem taky dokončovala sukni múze na prvním obrazu na kterou jsem musela dokoupit bavlnku, no a takhle si na ní v šest ráno ustlal náš kočičák