...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Březen 2011

Jarní zdobení

29. března 2011 v 19:20 | Vlasta |  Jaro a Velikonoce
Všude na blozích se to hemží jarními dekoracemi, nedalo mi to a začala jsem se taky chystat na Velikonoce.
Zatím jenom tak tu a tam nějaká drobnost. K loňským háčkovaným slepičkám letos přibyly šité jarní husy, kterými jsem ozdobila truhlíček s primulkami. Primulky vystřídají na chodbě odkvétající brambořík, ale nedařily se mi tam vyfotit.Další primulky už jsem dala na trvalo ven na okno, sice jsou každé ráno mrazíky, ale nevypadá že by jim vadily.


A ještě jeden košík zaječí :)


Kremeše a tiramisu

27. března 2011 v 19:00 | Vlasta |  Receptíky
Minulý víkend u nás proběhla menší rodinná oslava a jaká by to byla oslava bez dobrot.
Tentokrát přišla řada na u nás oblíbené slovenské kremeše a falešné tiramisu.

Slovenské kremeše


Těsto:
 • 250 g hladké mouky
 • 100 g moučkového cukru
 • 1 polévková lžíce rumu
 • 50 g másla nebo margarínu
 • 1 vejce+1 žloutek
 • 1 polévková lžíce medu
 • 1 polévková lžíce mléka
 • 1 kávová lžička sody
Žloutkový krém:
 • 1 litr mléka
 • 3-4 žloutky (podle velikosti)
 • 2 vanilkové pudinky
 • 2 kávové lžičky hladké mouky
 • 250 g měkkého másla
 • 150 g moučkového cukru
Šlehačka:
 • 2 balíčky šlehačky v prášku
 • 300 ml mléka
Postup:
Všechny suroviny na těsto smícháme, důkladně propracujeme a dáme na 2 hodiny ztuhnout do ledničky. Poté ho rozdělíme na 2 poloviny a každou vyválíme na plát velikosti plechu. Pečeme na 180oC asi 10 minut. Na žloutkový krém ze všech surovin kromě másla a cukru uvaříme hustou pudinkovou hmotu. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny a přidáme vychladlý pudink. Krém natřeme na vychladlý plát a necháme ztuhnout. Poté natřeme šlehačkovou hmotu, kterou připravíme podle návodu na obalu. Nakonec přiložíme druhý plát.


Tiramisu


2 šlehačky
2 pomazánková másla
1 velké balení kulatých piškotů
Cukr podle chuti
½ litru silné rozpustné kávy
Granko na posypání
POSTUP
Ušleháme šlehačky,do nich zašleháme po lžících pomazánková másla a moučkový cukr podle chuti.
Na dno dortové formy naskládáme piškoty namočené v kávě,na ně dáme třetinu šlehačkové hmoty opět piškoty namočené do kávy a poslední vrstva bude šlehačková hmota.Tiramisu dáme přes noc do ledničky a před podáváním posypeme grankem.


Krásný nový týden všem a posílám jeden pozdrav ze zahrádky


Slunečnice

25. března 2011 v 16:38 | Vlasta |  Ruční práce
Tenhle obraz jsem vyšívala před lety. Motiv slunečnic se mi moc líbil, ale po vyšití jsem zjistila, že se mi vůbec nikam nehodí. Celé ty roky ležel ve skříni a minulý týden při úklidu jsem ho objevila. Ještě pořád nevím kam s ním tak jsem ho aspoň vyfotila třeba se někomu bude líbit a hodit. V tom případě mě kontaktujte na email.
Výšivka má rozměry 43 x 28 cm a je na bílé bavlněné látce.Jaro na plné pecky :)

22. března 2011 v 17:39 | Vlasta |  Zahrádka
V posledních dnech k nám zavítalo opravdu krásné jarní počasí. Škoda, že jsou ráno takové mrazy, dneska u nás bylo -5 v truhlíčcích mám připraveny petrklíče, ale kvůli mrazům je mám ještě strach dát ven na okno.

Každý den když přijdu z práce se snažím aspoň na chvíli věnovat zahrádce. Sice zatím spíš jenom ve skleníku přesazuju do truhlíků muškáty, begónie a ostatní kytky, které půjdou ven jen co přestane mrznout, ale i venku je na každém kroku vidět pokračující jaro.
V plném květu je lýkovec, jaterník a bledule. Sněženky, talovíny a nejranější krokusy už pomalu odkvétají.


V minulých letech byl lýkovec v květu plný motýlů. Letos jsem zatím viděla jenom toho jednoho minulý týden. Počasí je sice krásné, ale ráno silně mrzne a přes den pofukuje studený vítr a to se asi motýlům nelíbí.
Týden práce

20. března 2011 v 12:59 | Vlasta |  Ruční práce
Před časem jsem psala o tom, že se chystám na vyšívání obrazu od Alfonse Muchy.
Včera to byl přesně týden co jsem se pustila do práce a tohle je zatím výsledek.
Vyšívám třemi nitkami mulinky Anchor celkem bude na obraz potřeba 24 barev a některé i více přadének.

Tahhle vypadá předloha. Mám ji slepenou z dvakrát dvou papírů formátu A4 a zatím mi jde práce docela dobře od ruky.
A pokud všechno dobře dopadne a já práci dokončím, celkový výsledek by měl vypadat takhle.
Předlohy na tyto můzy mám čtyři. Líbí se mi tři a ty tři mám taky v plánu vyšít. Mulinky mám zatím koupené na dva obrazy pak uvidím jestli ještě budu mít odvahu pustit se do toho třetího.

Jaro je tady!!!!!!!

15. března 2011 v 16:52 | Vlasta |  Příroda
Tak jsme se konečně dočkali! Jaro je tady a s ním první letošní motýl. Létal z krokusu na krokus, nemohla jsem se na něj po té dlouhé zimě vynadívat. Na zahrádce bylo krásně a na sluníčku ještě líp, kdyby nefučel docela chladný vítr byl by dneska jarní den jak vystřižený z učebnice přírodopisu.

A za oknem mi vykvetla další orchidej.


Ubrus a hyacint

13. března 2011 v 14:10 | Vlasta |  Ruční práce
Konečně jsem dokončila háčkovanou krajku kolem ubrusu, včera jsem ho naškrobila a tady je výsledek.
Konečně mi taky vykvetl první modrý hyacint a docela k ubrusu ladí.

Jestli se vám krajka líbí, přidávám i vzorek je docela jednoduchá. Můj ubrus má rozměr 80 x 80 cm a háčkovala jsem ji z příze sněhurka po večerech necelý týden.


Řezy s nutelovým krémem

11. března 2011 v 17:24 Receptíky
Recept na tyhle řezy jsem opět našla v kuchařce dr. Oetkera, jsou lehoučké, výborné a nestihla jsem je ani pořádně vyfotit. Tohle je fotka úplně čerstvých, ještě než stačil krém pořádně zatuhnout no a potom už nebylo co fotit...


Těsto:
5 vajec
2 lžíce horké vody
150 g cukru
1 vanilkový cukr
100 g hladké mouky
30 g kakaa
1 lžička prášku do pečiva
Vejce vyšleháme s vodou a cukrem do pěny. Smícháme mouku, kakao a prášek do pečiva a prosejeme do vaječné pěny.
Lehce zamícháme a upečeme na plechu vyloženém pečíčím papírem.

Krém:
200 g Nutely
200 g lučiny já jsem dala lučinu napůl s tvarohem
1 šlehačka
1 ztužovač do šlehačky

Nutelu vyšleháme s lučinou. Zvlášť ušleháme šlehačku se ztužovačem a ve dvou dávkách krátce vešleháme do nutelového krému.
Piškotový korpus přeřízneme napůl jednu polovinu namažeme krémem ze kterého asi dvě lžíce odendáme a použijeme na potření povrchu řezů.
Přiklopíme druhou polovinou. Povrch lehce pomažeme krémem, posypeme sekanými ořechy a skořicovým cukrem.

Dobrou chuť a krásný víkend všem :)

Výhra a ptáčci

8. března 2011 v 18:01 | Vlasta |  Ruční práce
Před časem jsem se u Simony zúčastnila soutěže a světe div se já, která jsem NIKDY NIC nevyhrála se najednou raduju z hromady roztomilých dárečků!
Ptáček a háčkovaný košíček už mi visí na větvičkách kroucené lískysněhuláček půjde odpočívat do krabice k zimním dekoracím a čekat až přijde jeho čas a pro brože ve tvaru motýlka a kytičky určitě nějaké uplatnění taky najdu.
Simonko, moc a moc děkuju za krásné dárečky :)


A aby jednomu ptáčkovi nebylo smutno, ušila jsem mu dva kamarády a časem určitě přibydou ještě i další.


Alfons Mucha - Ametyst a Smaragd

6. března 2011 v 11:21 Ruční práce
Před časem jsem vám už ukazovala obraz od Alfonse Muchy Topas, který mi vyšívala dcera Adéla. Dneska jsem vyfotila další dva z této série - Ametyst a Smaragd. Poslední Rubín je už ve stádiu rozpracování moc se těším až do obýváku po letošním bílení přibyde a celou sérii dokončí.No a já jsem se rozhodla, že si taky jeden nebo dva obrazy vyšiju. Tentokrát to bude z cyklu můzy a jako první přijde na řadu můza tance.
Mám doma spoustu časopisů o vyšívání a tenhle jediný mi chybí. Proto jsem oslovila několik zdatných vyšívaček na internetu s prosbou o pomoc a dneska ráno jsem v emailu našla předlohu od Jiřky. Mám velikou radost a tímto Jiřce ještě jednou děkuju. Dneska odpoledne objednám mulinky a už se moc těším až začnu vyšívat.


Vzácná návštěva

3. března 2011 v 17:29 | Vlasta |  Příroda
Před několika dny jsem psala o probouzejícím se jaru a najednou je všechno jinak. Předpověď slibovala krásné slunečné počasí až do soboty, ale včera už fučel ledový vítr a dneska bylo zataženo a celý den pod nulou. Je to vidět i u krmítka. Zatímco v minulých teplých dnech si přiletěl zobnout jen tu a tam nějaký ten ptáček, od včerejška je krmítko zase v obležení a včera dokonce přiletěl na večeři párek hýlů obecných. Hodně let jsem tyhle ptáčky neviděla a v krmítku vůbec poprvé. Nejdřív přiletěl sameček asi zkontrolovat bezpečnost a za několik minut přiletěla do krmítka i samička.
Když jsem psala o agresivitě brhlíka, netušila jsem ještě co dokáže hýl. Zasedl krmítko a dokud se dosyta nenazobal, nepustil k sobě žádného jiného ptáka. Sotva dosedla sýkorka na okraj krmítka hned se po ní zle ohnal. Samička však byla ještě horší a nechybělo moc a peří by lítalo!

Tak takhle vypadá útočící samička.
Když jsem dneska přijela z práce bylo krmítko úplně prázdné. Hned jsem ptáčkům nasypala a sotva za mnou zapadly dveře přiletělo hejno vrabčáků, zvonků a čížků. Hýlové se vrátili asi kolem půl páté, doufám, že je neuloví některá z našich koček.Už se to blíží

1. března 2011 v 17:17 | Vlasta |  Zahrádka
Pomalu, pomaličku, ale jistě se nám začíná blížit jaro Lístek po lístku, kvítek po kvítku, ale je to tady!!!
Dneska jsem prošla zahrádku, sice čvachtá rozmočený trávník a bláto v pěšinkách se lepí na boty, ale už se dá tu a tam najít pár prvních poslíčků jara
Sněženky se derou skrze suché listí kam se oko podívá...
...i žluté talovíny se už ukazují...
Lýkovec má růžová poupátka jen rozpuknout.
Já vím, není toho moc, ale vypadá to hodně nadějně. No a ještě mi za oknem po dvouletém odpočinku vykvetla tahle orchidej.