...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Únor 2011

Vyšívám ubrus

25. února 2011 v 17:41 | Vlasta |  Ruční práce
U polštářů se slepičkami jsem se zmínila, že mám v plánu vyšít si ještě ubrus s podobným motivem. Vyšívám tedy přímo na lněné plátno, dvěma nitkami mulinky. Ubrus bude velký 80 x 80 cm a uprostřed vyšívám čtverec velkých kytek, ve kterých jsou stejné motivy jako ve slepičkách. Lněné plátno je hodně husté, špatně na to vidím a bolí mě oči. Už mám ale hotovou víc jak polovinu tak po chvilkách ho do Velikonoc snad dokončím.
Ještě jsem si vymyslela, že hotový ubrus olemuju nějakou jednoduchou háčkovanou krajkou, ale nechci předbíhat.

Barevné míčky

22. února 2011 v 17:30 | Vlasta |  Šití
Nebo taky japonské balónky či uchopovací míčky. Těchto balónků našila Pája před časem celou hromadu pro děti našich známých a potom pro děti známých našich známých a hromada se pomalu zmenšovala a zmenšovala až nezbylo skoro nic.
Výroba japonských míčků je tedy šílená piplačka, nejdříve se musí ušít dvanáct jednotlivých dílků, ty se vycpou, ručně zašijou a pak se vždy po třech opět ručně sešijou a nakonec se čtyři stejné díly sešijou k sobě. Je to práce opravdu jenom na nekonečně dlouhé zimní večery. O víkendu jsem tedy ušila tři nové míčky a včera je kompletně dokončila.

japonské balónky

japonské balónky

japonské balónky

japonské balónky

japonské balónky

Petrohrad - Carskoje selo

20. února 2011 v 11:13 Cestování
Vy, kteří navštěvujete můj blog pravidelně víte, že se čas od času vracím k loňské cestě naší Páji do ruského Petrohradu.
Tentokrát navštívíme prostřednictvím její kamery rozsáhlý komplex, který se nachází asi 25km od Petrohradu - Carskoje selo a především Jekatěrinský palác.
Pokud si o tomto komplexu  chcete přečíst víc podrobností odkazuji vás na stránky Poutník.cz
Pojďme tedy na návštěvu do doby Kateřiny I.

před bránou
Jekatěrinský palác
Jekatěrinský palác

Jekatěrinský palác

Jekatěrinský palác

Před vstupem do paláce jsou neustále dlouhé fronty. Čekání zpříjemňuje, nebo možná někoho i odrazuje ruská dechovka.
hudba

A něco málo z interiéru...
Jekatěrinský palác

Jekatěrinský palác

Jekatěrinský palác
...a z parku

park

park

v parku

park

Čokooříšková bábovka

18. února 2011 v 16:44 Receptíky
Recept na tuhle úžasnou bábovku jsem našla v Maminčiných receptech. Je rychlá, úplně jednoduchá a velice dobrá.
Suroviny:

2 hrnky polohrubé mouky, 0,75 hrnku krystalového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 1 hrnek mléka, 0,5 hrnku oleje, 1 lžíce rumu, 2 vejce, 100 g čokolády na vaření, 100 g lískových oříšků, hrst rozinek, tuk a mouka na vysypání formy.

Postup:

Oříšky a čokoládu nasekáme na drobné kousky. Všechny sypké suroviny smícháme, přidáme celá vejce, olej a mléko, pořádně zamícháme až je těsto hladké. Nakonec vmícháme rozinky.
Těsto nalejeme do vymazané a vysypané formy a pečeme asi 45 minut na 180 stupňů, jestli je bábovka propečená vyzkoušíme špejlí.
bábovka

bábovka

Asi před měsícem jsem si koupila bramboříka . Možná si na něj ještě pamatujete, fotila jsem u něho plátěné pytlíčky. Brambořík mám na okénku na studené chodbě a kvete a kvete jako o život.
Zatím netuším co s ním udělám po odkvětu. Ráda bych ho uchovala a pokusila se o jeho opětovné nakvetení. Proto bych byla ráda za každou zkušenost s pěstováním téhle rostlinky.

brambořík

KRÁSNÝ VÍKEND VŠEM!!!

Polštáře se slepičkami

16. února 2011 v 16:39 | Vlasta |  Šití
V pondělí mi konečně dorazila režná lněná látka a včera jsem ušila polštáře na letošní Velikonoce. Motiv těchto trochu infantilních pestrobarevných slepiček jsem našla v jednom starém časopise  a  napadlo mě, že v kombinaci s režnou látkou by to nemuselo vypadat špatně. Jaro má být barevné, tak mi snad tyhle růžovo - modro- červeno- zelené slepičky projednou odpustíte
Vyšívala jsem křížkovým stehem přes dvě nitky bílé aidy. Vyšívaný pruh je podžehlený vliselínem a našitý na lněný polštář.
polštáře

polštář

polštář

slepičky

Křížkový steh

14. února 2011 v 9:00 Ruční práce
Dneska jsem vám chtěla ukázat jaké polštáře jsem si vyšila a ušila na letošní jaro. Křížkovou výšivku mám už týden hotovou, ale paní od které jsem si objednala látku na polštáře nepatří zrovna k nejrychlejším tak čekám a čekám...
Minulý týden mě v televizi zaujala reklama na časopis Křížkový steh, většinou se sice reklamou ovlivnit nenechám, ale tohle mě docela zajímalo. Celý týden jsem pátrala po trafikách, ale časopis byl všude okamžitě vyprodán, až v pátek jsem na něj úplně náhodou v jedné malé trafice narazila a po prolistování ho hned koupila.
Samotný časopis je na na krásném křídovém papíře a většina předloh se mi moc líbí, už se těším až se pustím do vyšívání. Teď háčkuju filetovou borduru k ubrusu a hned jak bude hotová pustím se do vyšívání podle tohohle časopisu.
Tak jenom pár fotek na ochutnávku. Ve středu vychází další šíslo a už se na něj moc těším.
Všem přeju krásný nový týden
časopis

časopis

časopis

časopis

Vášeň zvaná kanzashi

9. února 2011 v 17:42 | Vlasta |  Ruční práce
KANZAŠI

Ne, nelekejte se, tomuhle jsem výjimečně nepropadla já, ale naše Pája
Vy, které chodíte na její blog, jste už některé kytičky viděly, ale mě to nedá, abych kanzaši nevěnovala taky jeden článek.
Všechno začalo loni koncem podzimu přemýšlením, čím ozdobit chlapce na závěrečném věnečku v tanečních. U nás je takový zvyk, že každý tanečník na tomto slavnostním večeru dostane od své partnerky ozdobnou stužku. Pája hledala na netu inspiraci a už to bylo,látkové kvítky kanzaši jí učarovaly na první pohled.
První pokusy byly poněkud rozpačité, ale brzo s každým dalším kvítkem rostla její zručnost a dneska si už dokonce maluje vlastní návrhy, nebo vyrábí brože na přání.
A co k výrobě takových kvítků potřebujete? V první řadě mladé, netřesoucí se ruce s drobnými prstíky které nebrní a dobré oči které neslzí, takže nic pro mě No a potom už jenom krásné látky, jehly, nitě, špendlíky, lepidla, škroby a další a další komponenty a nakonec velikanánskou trpělivost.
Jednotlivé okvětní plátky se skládají tak trochu jako origami z na milimetr přesně nařezaných čtverečků látky, nebo látek, podle toho kolika vrstvou kytičku chcete udělat a potom se špendlí, zastřihuje, sešívá a lepí a rovná až je po několika hodinách kytička hotová. Hodně třepivé látky se musí před skládáním velice opatrně opalovat. K hotovému kvítku se nakonec speciálním lepidlem připevní sponka, brožové zapínání anebo třeba základ náušnice a hotové šperčátko je na světě. Hezky se na to kouká a hezky se to i píše, ale já bych to neděla ani za zlaté prasátko.
Pája má tento týden jarní prázdniny tak kytičkuje jako o život a na Fleru si založila obchůdek jenom s kytičkami a japonským jménem Shoya tak jestli máte chuť, můžete k ní nakouknout a kousek Japonska mít třeba i doma SHOYA-FLER

kanzashi

kanzaši

kanzaši

kanzashi

Jak se rodí zajíci...

7. února 2011 v 10:00 | Vlasta |  Šití
..ti moji nějak takhle
Trošičku jsem si pohrála s jejich oblečením a ručně vyšila kalhotky a naaplikovala srdíčko. prvně jsem měla v plánu použít nějaký ozdobný steh ze šicího stroje, ale nakonec vyhrála jehla a bavlnky.
Do oušek jsem navlékla tenký drátek, aby se dala tvarovat.
zajíc

zajíc
A protože mě zajíci baví a chtěla jsem aby to byli fešáci, udělala jsem jim na kšandičky srdíčkové a kytičkové knoflíčky ze samotvrdnoucí hmoty.
zajíci

zajíci

A sotva jsem je vyfotila na poličce, začalo svítit sluníčko, tak jsem tu zaječí bandu vzala ještě vyvenčit ven :)))
zajíci

A jestli jste se vyděsili, že je u nás ještě sníh, tak né, tohle jsem fotila v sobotu.
Krásný nový týden všem :))

A protože dneska bylo opravdu nádherné jarní počasí, vzala jsem tu partu zaječí ještě jednou ven pěkně na sluníčko :)) a vidíte, nikde už není žádný sníííh hurááá!!!
zajíc

zajíc

Dárečky už mají majitelku :)

6. února 2011 v 12:34 | Vlasta |  Mišmaš
Ještě jednou vám všem chci moc a moc poděkovat za milé komentáře k minulému článku. Jsem moc ráda, že se vám tu líbí a že píšete.
Jak jsem slíbila jedna z vás dostane připravené dárečky. Jsou to jen takové titěrnosti, ale doufám, že udělají radost.
dárečky

Pája před chvílí vylosovala jednu z vás...

.

... a je to Evička - Hortenzie
.

Evi, buď tak hodná a pošli mi na mejlík svoji adresu, abych ti mohla dárečky poslat.
a vám všem ostatním jako poděkování a cenu útěchy přikládám předlohu na háčkovanou filetovou borduru s ptáčky a přeju krásný a klidný zbytek neděle :)
předloha

Co takhle malý dárek?

3. února 2011 v 7:00 | Vlasta |  Mišmaš
Tak tu máme únor, zima v plném proudu a jaro v nedohlednu.
Na blogu teď trávím o něco víc času, abych si to čekání na jaro nějak zkrátila a tak mi neuniklo, že se mi zničeho nic zvýšila návštěvnost a to prakticky jednou tolik! Věřte mi nebo ne, ale mám z toho velikanánskou radost, tak velikou, že jsem rozhodla někoho obdarovat malým dárečkem. Budu se opičit, ale moc se mi líbilo jak Blanka před Vánocemi vyhlásila soutěž o Andělku. Já to udělám stejně. Pište mi komentáře a pište mi co se vám na mém blogu líbí, pište mi i co se vám nelíbí, co bych měla změnit nebo vylepšit a já, pokud to bude v mých silách se budu podle vašich připomínek snažit aby se vám tady i nadále líbilo. V neděli v poledne ukončím komentáře pod článkem a jednu, nebo jednoho z vás vylosuju a odměním malým dárečkem z mé dílny. A protože všichni netrpělivě vyhlížíme jaro, bude to pytlík  s háčkovanou krajkou s motivem ptáčků a dva malinkatí zajíčci, kterými si budete moct ozdobit velikonoční dekoraci. Doufám, že se bude dáreček líbit a pro ty kteří nevyhrajou poslouží fotky alespoň jako inspirace na tvoření za nekonečných zimních večerů.

  A ještě jednu věc jsem vám chtěla říct. Možná jste si všimli, že jsem zrušila zprávu autorovi a místo ní vložila svůj email. Důvod je prostý, často mi píšete ať už se jedná o dotazy ohledně focení, předloh na ruční práce anebo jenom reakce na články. Bohužel téměř nikdo z vás mi do zprávy autorovi nenapíše kontakt a já potom nemůžu na dotaz zareagovat.
No to jsem se dneska pěkně rozepsala, až se  mi z toho orosilo čelo a protože nejsem žádná spisovatelka budu raději končit a těšit se na vaše komentáře ;)
dárek

dárek

dárek

Ještě dvě holky nohaté

1. února 2011 v 6:00 | Vlasta |  Šité panenky a andělky
Když už jsem byla v tom panenkovském šití, udělala jsem ještě dvě nohatice. Jedna je v neutrální béžové a druhá jarní růžová :) Opět jsem šila z mých oblíbených bavlněných látek.