...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Únor 2010

Chleba z podmáslí

27. února 2010 v 17:00 | Vlasta |  Domácí pekárna
Suroviny:

200ml podmáslí
100ml vlažné vody
400g celozrnné mouky pšeničné
150g hladké mouky
50g ovesných vloček
1,5 lžičky soli
1,5 lžičky třtinového cukru
1 polévkovou lžíci oleje
1,5 lžičky sušeného droždí
po pípnutí 5 lžic slunečnicových semínek
na posypání po vykynutí dýňová semínka

Všechny suroviny vložíme do pekárny v uvedeném pořadí a zapneme program na celozrnný chléb střední velikost.

A takhle vypadá na řezu. Fotky opět nic moc , ale chutná výborně


Beránek a ovečka

25. února 2010 v 8:00 | Vlasta |  Jaro a Velikonoce
Venku pořád ještě leží spoustu sněhu, zahrádka je stále nedostupná, tak žhavím háček a ještě si užívám ručních prací na které brzo nebude čas. Tentokrát jsem jak jinak- uháčkovala ovečku s beránkem. Tyhle jsou menší než ty předchozí asi 10 cm na délku a 7 cm na výšku a mě se líbí mnohem víc. Tyhle už vypadají opravdu jako ovečky a ne jako kříženci ovce, psa a medvěda jak je ohodnotily mé dcery.
Háčkovaná vajíčka

22. února 2010 v 17:00 | Pája |  Jaro a Velikonoce
Tahle velikonoční vajíčka jsem neháčkovala já, ale moje dcera Pája. Všude se to velikonočními dekoracemi jenom hemží a času je pořád fůra, tak pokud se chcete pustit do díla nějaké předlohy najdete na Pájiných stránkách. A já utíkám háčkovat, protože jsem zase objevila něco nového,tak než přijde jaro a začne práce na zahrádce musím si to ještě užít
No a pokud háčkování pro Vás není to pravé ořechové, ale vajíčka se Vám líbí můžete si je objednat v našem obchůdku.

Háčkované ovečky

18. února 2010 v 17:01 | Vlasta |  Háčkování
Obrázek téhle háčkované ovečky jsem našla na jedněch internetových stránkách a byla jsem nadšená - přesně takhle si představuju ovečku pro velikonoční dekoraci! Okamžitě jsem doma pohledala klubíčka potřebných barev a podle obrázku jsem se pustila do díla. Výroba jedné ovečky mi trvala dva večery, původně jsem myslela, že si uháčkuju pro radost jen jednu ovečku, ale nakonec jsem stvořila dvě, aby jim to čekání na jaro rychleji utíkalo
A já jsem si konečně dneska taky koupila primulku, snad poprvé bylo nad nulou, tak jsem nemusela mít strach, že mi namrzne. Tak že by se pomalu blížilo jaro?
Dort - srdce

16. února 2010 v 8:00 | Adéla |  Receptíky
Moje dcera Adéla byla o minulém víkendu na oslavě narozenin u přátel. Aby nepřišla s prázdnýma rukama sama upekla a nazdobila dort ve tvaru srdce a moc se jí povedl


A tady přináším recept na naše oblíbené dortové piškotové těsto.

6 vajec
240g cukru
300g hladké mouky
1 vanilkový cukr
1 lžíce citrónové šťávy
100 g oleje
1/2 prášku do pečiva

Postup:
Z bílků ušleháme sníh a postupně zašleháváme cukr,citronovou šťávu a vanilkový cukr.Do tuhé sněhové hmoty postupně zašleháváme žloutky, pak lehce vmícháme prosátou mouku s práškem do pečiva a nakonec vmícháme olej.Těstem naplníme vymazanou a moukou vysypanou dortovou formu.Dáme upéct do předem vyhřáté trouby na 160Co-180Co

Dobře vystydlý dort dvakrát prokrojíme a plníme jakýmkoliv krémem. Povrch dortu polijeme čokoládovou polevou a zdobíme tím co se nám líbí a co máme rádi.
Tohle těsto je výborné i upečené na plechu. Používám ho na různé, třeba i ovocné řezy.

Orchidej - dendrobium

13. února 2010 v 18:54 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Počasí se s námi letos nemazlí sněží a mrzne už nekonečně dlouho, aspoň, že mi po celou tuhle protivnou zimu kvetou orchideje. Tahle už mi kvete potřetí během dvou let. Květy sice nevydrží tak dlouho jako u phalenopsisu, ale i pár týdnů pro potěchu oka stačí.
Fotky nic moc, při umělém světle bez blesku to můj foťák líp nezvládne
Domácí celoznný chléb

11. února 2010 v 14:41 | Vlasta |  Domácí pekárna
Dneska přináším recept na náš nejoblíbenější domácí chleba. Nikdy po upečení nestačí ani vychladnout

asi 300- 350 ml vody, záleží na savosti mouky
1 polévková lžíce octa
3 polévkové lžíce oleje
1 lžička soli
1 lžička cukru
300g hladké pšeničné mouky (pokud máte špaldovou, je výborné dát na půl s hladkou pšeničnou)
200g žitné mouky
200g celozrnné pšeničné mouky
2 lžičky sušeného droždí
Suroviny dáme do pekárny v uvedeném pořadí, nejdříve tekuté, potom sypké a nakonec na mouku droždí, zvolím program na celozrnný chléb střední velikost po zvukovém signálu přidávám semínka podle chuti (slunečnicová, lněná nebo sezam) . Po posledním hnětení chleba potřu vlažnou vodou nebo vajíčkem a posypu semínky nebo vločkami .Těsto musí být tuhé a při hnětení se pěkně odlepovat od stěn pečící nádoby.


A takhle okousaně vypadá na průřezu když mlsné jazýčky nevydrží a krájí ho ještě horký

Vánoční kaktus

9. února 2010 v 8:00 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Všude na blozích se to jen hemží jarními kytičkami, a mě teprve rozkvétá vánoční kaktus. Poupata nasadil sice už koncem loňského podzimu, ale na studené verandě, se mu nějak pořád nechtělo vykvést. Už už to vypadalo, že na Vánoce první květy rozkvetou, ale pak přišly mrazy a na verandě se ochladilo ještě víc. Jednu chvíli jsem si říkala, že kaktus přenesu do tepla, ale měla jsem strach aby poupata neopadala, nechala jsem ho tedy na jeho stálém místě a vykvetl i tam. Mám z něho radost a věřím, že bude kvést až do jara .
Celozrnné houstičky

6. února 2010 v 16:45 | Vlasta |  Domácí pekárna

400 ml vody a mléka napůl
10 polévkových lžic oleje
1 lžička soli
1 lžička cukru
300 g celozrnné pšeničné mouky
200 g žitné mouky
100 g hladké pšeničné mouky
100 g špaldové mouky
2,5 lžičky sušeného droždí
semínka podle chuti


Suroviny vkládáme do pekárny v uvedeném pořadí a zvolíme program na kynuté těsto. Po vykynutí těsto rozdělíme na stejné dílky upleteme housky, necháme chvíli vykynout potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme semínky. Pečeme ve vyhřáté troubě na 170 stupňů. Z tohoto množství jsem upekla dvacet houstiček. A takhle jsem postupovala.


Háčkované slepičky

3. února 2010 v 16:38 | Vlasta |  Háčkování
Dneska ještě zůstanu u háčkování. Tentokrát to jsou háčkované slepičky na velikonoční dekoraci. Objevila jsem je v Ženském klubu a paní Milada byla velice laskavá a hned mi na jejich výrobu poslala popis, já jsem k nim ještě doháčkovala ze zelenožluté melírované příze trávníček, nebo hnízdo...a velikonoční dekorace je na světě, už jen to jaro tak umět přivolat


Pokud se vám slepičky líbí, můžete nakouknout do mého obchůdku na Flér

Háčkovaná dečka

1. února 2010 v 17:52 | Vlasta |  Háčkování
Návod na tuhle dečku jsem získala od Jitky, uháčkovat ji mi trvalo týden po večerech. Dečka je velká asi 54 centimetrů. A už se těším, že se stane součástí velikonoční výzdoby.