...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Leden 2010

Co jiného než sníh ?

30. ledna 2010 v 14:59 | Vlasta |  Fotogalerie
Konečně se na nás po pmnoha dnech přišlo podívat sluníčko, teď se sice trochu zatahuje, ale ráno a dopoledne bylo nádherně prosluněné. Vyrazila jsem tedy s foťákem na zahradu, abych zdokumentovala to letošní nadělení.
Kdesi pod těmihle hromadami sněhu se nachází moje vřesoviště, doufám jenom, že sněhová peřina azalky a ostatní rostlinky moc nepoláme.

Odhazování sněhu z tůjí jsem už dávno vzdala...
Náš kocour Fernando chrní celé dny doma a pokud ho přesvědčím, že se má jít vyvenčit, za chvilku už mňouká za dveřmi a chce na své oblíbené křeslo.

Ani Týna zimu moc neřeší, dvakrát denně na procházku, pěkně se vyválet ve sněhu, ale potom honem do svého pelíšku.


Vtípek

28. ledna 2010 v 22:14 Mišmaš
Volá Steven z Kalifornie svému kamarádovi do Ruska. "Člověče Serjožo, to je letos zima, řekni mi jak vy tam přežijete ty mrazy? No to víš, povídá Serjoža, dvoje ponožky, tři svetry, dvoje rukavice, dvoje tepláky čepici na hlavu a hodně vodky a přežít se to dá... no ale těch -45 povídá na to Steven to musí být šílený... Jo ty myslíš venku???No co je proti tomu tahle naše krásná Česká zima ???

Ibišek

26. ledna 2010 v 8:00 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Od Vánoc mi kvete ibišek. Postupně rozkvétá květ za květem, akorát tomuhle se vůbec nechtělo, týden vypadalo poupě pořád stejně, asi mu taky chybělo sluníčko a já jsem si myslela, že se tentokrát vůbec nerozvine, až včera, asi ze zoufalství, že se sluníčka stejně nedočká ibišek vykvetl.

Maté - nápoj bohů

23. ledna 2010 v 8:26 | Vlasta |  Mišmaš
Yerba maté pochází z Jižní Ameriky a připravuje se z tamní posvátné byliny cesmíny paraguayské. Je to stálezelená rostlina, ze které se sklízí listy, které se rychle suší nad ohněm. Po dosušení se listy rozdrtí a používají se pro přípravu teplého, nebo studeného nápoje, buď samostatné, anebo se míchají do směsí s jinými bylinkami. Maté má vysoký obsah kofeinu, některé zdroje uvádí až 4% ale nejčastěji jsem četla o 2-3% a také, že to není pravý kofein, ale stejně, jako je v čaji tein, zde prý se jedná o matein, tak si to nějak přeberte sami ;-)


Příprava nápoje:
Čaj z maté má zelenohnědou barvu, lehkou kouřovou vůni a charakteristickou lehce svíravou chuť .
Maté se připravuje ve vydlabané speciálně upravené tykvi (kalabase) a popíjí se bambusovým, nebo stříbrným brčkem (bombilou), které je na konci zakončeno sítkem. Maté se necedí, proto je na jeho přípravu potřeba toto speciální brčko. Maté se nesmí zalévat vroucí vodou, ale jenom vodou horkou 70-80 stupňů. Maté se nikdy nesladí!
Já ale nemám ani kakabasu, ani bombilu, rozdrcené lístky se po chvíli usadí na dně hrnku a maté se dá se v pohodě pít i bez brčka, anebo se dá připravit v obyčejném čajovém sítku. Já mám ale radši necezené, maté se zalévá opakovaně, mě se osvědčily tři zalití, potom už mi připadá, že nemá žádnou chuť. Některé zdroje ale uvádí, že dá zalít i desetkrát!
A právě proto, že nemám vlastní kalabasu tak jsem si obrázek pro ilustraci vypůjčila ze stránek Yerba maté

Účinky maté na organismus:
Pročítala jsem různé zdroje a toto je souhrn toho nejpodstatnějšího, co jsem se o účincích maté dověděla. Tento nápoj po celá staletí popíjeli indiáni Guaraní a spoléhali na tyto účinky:
• zvýšení imunity
• detoxikaci těla
• snížení krevního tlaku
• zklidnění nervového systému
• úpravy chuti k jídlu
• léčení nespavosti
• zpomalování stárnutí
• snižování tělesné teploty

Podle nových výzkumů pak vědci tvrdí, že maté může pomoci i:
• diabetikům - úpravou hladiny cukru v krvi
• při zácpě - upravuje trávení
• při hypertenzi - uvolňuje periferní cévy
• při vysokém cholesterolu
• při alergii a senné rýmě - snižuje příznaky alergií
Kombinovaný účinek maté na nervový a kardiovaskulární systém napomáhá také ke snižování různých druhů bolestí hlavy.
Tento přirozený stimulant - bez vedlejších účinků a toxicity - podstatně zlepšuje spánek.
Posiluje jak mysl, tak tělo k celkovému dobrému stavu a je to velký přírodní zdroj živin.
Ze svých zkušenností vím, že cesmína paraguayská je součástí čajů pomáhajících k redukci hmotnosti, protože přirozeným způsobem potlačuje pocit hladu a žízně, spaluje tuky a upravuje trávení.


Růže

21. ledna 2010 v 10:00 | Vlasta |  Fotogalerie
Tuhle nádhernou žlutou růži jsem dostala k svátku 23. prosince minulého roku a věřte nebo ne je pořád krásná, jak kdyby byla právě přinesena z obchodu. Jenom se trošku rozvila, ale pořád je krásně pevná a svěžíČeské filmy

19. ledna 2010 v 18:07 | Vlasta |  Mišmaš
Miluju české filmy a nechápu, proč se jich v českých televizích vysílá tak málo. Naopak většina programů je nabita rádoby vtipnými americkými rodinnými filmy, nad kterými mi zůstává rozum stát už jenom při shlédnutí upoutávky a už hodně dlouho jsem nenašla odvahu podívat se na něco takového. Zima je ale nekonečná a protože trávím osm hodin denně v práci pod zářivkami ze kterých mám hodně unavené oči tak nad knihou mě večer už začínají bolet a jenom tak sedět mě nebaví, sáhnu tedy poslední dobou hodně často po nějakém DVD s dobrým českým filmem. Našla jsem pár ukázek a melodií z mých oblíbených filmů a třeba to pro vás bude inspirace jak strávit některý z těchto nekonečně dlouhých zimních večerů.

Pelíšky


Román pro ženyBáječná léta pod psa

Kráska v nesnázích

Pupendo

Orchidej- oncidium

15. ledna 2010 v 16:57 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Venku to dneska vypadá nějak takhle...
nebo spíš takhle- lezavo-šedivo...

orchideje si z toho ale vůbec nic nedělají a v teple za oknem kvetou jako o život. Tahle mi vykvetla po roce a půl co ji mám poprvé a moc mě překvapila, protože jí z další cibule vyrůstá ještě jedno poupě. Vyfotit bez blesku se mi při umělém světle nepovedla, tak si ty stíny musíte odmysletSazeničku tohohle drobnokvětého oncidia jsem dostala před časem od sestry loni jsem ho letnila ve skleníku a teď kvete asi třiceticentimetrovým květenstvím- květ vedle květu.

Bílé království

12. ledna 2010 v 17:49 | Vlasta |  Fotogalerie
Chumelenice minulých dní vystřídal dneska mráz, mlha a nízká oblačnost. Vůbec jsem neměla v plánu brát sebou na procházku foťák, ale nakonec jsem ho přece jenom strčila do kapsy. Konečně jsou i za vesnicí prohrnuté cesty a už nemusíme chodit na procházky jenom po hlavní. Dneska odpoledne byla pěkná zima -5 takové to za nehty zalézající mrazivé počasí, ale chvílemi se z mraků přece jenom vyklubalo bledé lednové sluníčko a vytvářelo zvláštní světlo. Fotky jsem dneska záměrně neupravovala, prostě takhle dneska bylo a mě se to líbí takhle syrové...

Povidlový copánek

11. ledna 2010 v 8:00 | Vlasta |  Receptíky

Suroviny:

750 g hladké mouky
150 g cukru
100 g oleje
2 celá vejce
kostka kvasnic
špetka soli
asi 300 ml mléka

Zaděláme klasické kynuté těsto, které necháme na teplém místě vykynout. Po vykynutí rozdělíme těsto na tři stejné díly. z každého dílu vyválíme plát který potřeme povidly a stočíme. Upleteme copánek, necháme asi třicet minut vykynout potom pomažeme rozšlehaným vajíčkem a upečeme ve vyhřáté troubě.Jak nám nachumelilo

9. ledna 2010 v 15:38 | Vlasta |  Fotogalerie
Za včerejší odpoledne a večer nám nachumelilo nějakých patnáct centimetrů sněhu. Dneska už nesněží a ani nefučí avizovaný vítr, je sice zataženo, asi tři pod nulou, ale žádná kalamita se u nás naštěstí nekoná. Cesty jsou prohrnuté - i ty vedlejší tak jsme s Pájou a Týnou vyrazily na sněhovou procházku. Týna je pes vyloženě zimní a taky si novou sněhovou nadílku jaksepatří užila


A ještě několik fotek za zachumelené zahrádky. Na té první je v závěsném květináči zazimovaná převislá jahoda.

Tohle je buxus se sněhovou čepicí a na té poslední chudinky tůje. Musím jim ty sněhové čepice omést, nebo se rozlámou.Rooibos- malý zázrak z Afriky

7. ledna 2010 v 18:08 | Vlasta |  Mišmaš
Je to přesně rok co mi po ošklivé viróze přestala chutnat zrnková káva, a protože už mi docela dlouho před tím nedělala dobře na žaludek, řekla jsem si, že to asi po těch prokafovaných letech bude chtít změnu a přesedlala jsem na čaj. Mám ráda kvalitní zelený čaj a ani nemusí být zrovna sypaný. V obchodě se zdravou výživou jsem si oblíbila několik druhů porcovaných čajů, ale ráda zajdu občas i do obchodu se sypanými čaji a zkouším trochu experimentovat. Nedávno jsem objevila rooibos. S klasickým čajem nemá společného vůbec nic, vypadá trochu jako jehličí, naprosto fantasticky voní a ještě lépe chutná.


Když jsem se začala zajímat co rooibos vůbec je, a jaké má vlastnosti, nestačila jsem se divit, že něco tak dobrého je snad zázračný všelék. Je to keř, který roste v Jižní Africe, rooibos znamená červený keř, který má tenké asi jeden centimetr dlouhé lístky, které neobsahují kofein. Prodává se buď čistý, nebo namíchaný s černým, nebo zeleným čajem, sušeným ovocem a bylinkami. Ochutnala jsem tři druhy a všechny byly výborné. Rooibos pomáhá proti nespavosti, alergiím, snižuje krevní tlak, podporuje detoxikaci organizmu, při pravidelném popíjení zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů a navíc pomáhá při hubnutí, protože spaluje tuky. Tak co taky máte chuť? Já si jdu uvařit ještě jeden hrnek a při slastném popíjení budu třeba i hubnout


Dečka richelieu

5. ledna 2010 v 17:42 Moje malé radosti
Pomalu ruším vánoční výzdobu. Každý den něco a už nám zbývá jenom stromeček. Včera jsem se rozhodla vyměnit i vánoční ubrusy, když jsem hledala nějaký vhodný na stolek do obýváku, objevila jsem dečku richelieu, kterou mi před časem vyšívala maminka, ale nějak nějak pořád nezbýval čas na vystříhání a naškrobení. v prvním momentě jsem ji chtěla strčit zpátky do skříně - na potom, ale nakonec jsem se přece jenom pustila do stříhání, za dvě hodiny bylo dílo hotovo a tady je naškrobený a vyžehlený výsledek. Dečka je vyšitá na předtištěném tesilenu a pro ty z vás které se o výšivku richelieu zajímáte, přidávám odkaz na paní u které se dají předtisky zakoupit

No a protože je dneska opravdu pekelná zima, doprovázená ještě protivnějším větrem, uvařila jsem konvici pravého anglického čaje, popíjím a kochám se pohledem na novou dečku.


A protože s bleskem to není ono, tak ještě jednu fotku bez blesku, cítíte jak ten čaj nádherně voní ?


Zelenočerný svetr

2. ledna 2010 v 14:01 | Vlasta |  Ruční práce
Přízi na tenhle svetr jsem si chtěla původně nadělit pod stromeček, ale nevydržela jsem a pustila se do pletení už před Vánocemi. Do Štědrého dne jsem to sice nestihla, ale na Silvestra byl svetr hotový a zbylo dokonce i na čapku