...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Říjen 2009

Prostě podzim

30. října 2009 v 15:34 | Vlasta |  Fotogalerie
Dneska při cestě z práce jsem zabočila na lesní cestu, pokochat se tím co ještě zbylo z barevného podzimu.
Krásný víkend plný sluníčka všemA poslední fotka z vrat garáže

Okrasné trávy

27. října 2009 v 17:20 | Vlasta |  Zahrádka
Letošní mokrý začátek léta přál okrasným trávám, vyrostly do krásy a ozdobily babí léto svými květy. Dneska už tak krásné nejsou, pevně svázané přečkají zimu, a bude-li příznivá na jaře znovu vyrazí. Dneska jsem si dovezla z lesa kárku chvojí a s příchodem prvních mrazů choulostivější druhy trochu zakryju snad nebude zima moc tuhá. Letos jsem si vypěstovala ze semínka pampovou trávu, ale nevím, nevím jesti u nás na ni budou vhodné podmínky. Letošní zimu přečká ve skleníku a pak se uvidí. Tohle je ona- zatím to je jen takové travní miminko, ale měla by vyrůst do výšky několika metrů!

No a tohle jsou ty moje krasavice, neznám sice jejich přesná jména, ale vůbec mi to nevadí, třeba téhle říkám štětkovník, prože její květenství připomíná štětky na mytí lahví.
Tohle je tráva zebrina a letos dokonce vykvetla
Tahle tráva se sama chytla u plotu mezi jiřinkami a taky vypadá docela zajímavě

Moje malá sluníčka

24. října 2009 v 19:41 | Vlasta |  Moje malé radosti
Avizovaný slunečný víkend se tak nějak nekoná, sluníčko u nás dneska svítilo asi tak dvakrát pět minut, ale aspoň už není taková zima a nefučí vítr. Blog pořád zlobí, fotky klasickým způsobem nejdou vkládat tak jsem se nechala inspirovat u Babi Maňasové a zkouším to přes galerii cz a hurá ono to funguje!
Tak toto jsou ta moje soukromá sluníčka - aromalampičky mám jich ještě několik, ale tyhle mám nejraději dneska nám v celém domě voní meduňka, ale ani levandule a rozmarým nejsou k zahození. Cítíte tu vůni?No a když sluníčko, tak opravdové

Jen trochu sluníčka...

22. října 2009 v 18:30 | Vlasta |  Mišmaš
Nevím jak to vypadá u vás, ale já už ani nevím, kdy se na obloze ukázalo sluníčko naposled. Mám takový dojem, že to bylo před tím, než napadnul sníh, tedy někdy předminulý víkend. Od té doby je jak se zpívá v jedné pohádkové písničce " je tu neveselo, je tu truchlivo". Nezbývá mi nic jiného, než si po večerech dopřát trochu sluníčka soukromého, přišly tedy na řadu čajové svíčky, aromalampy a různé svícny. Pár kapek meduňkového oleje v mističce aromalampy, hrnek zimního čaje a všechny chmury způsobené nevlídným podzimem jsou pryč.
Tedy byly pryč, protože už hodinu se marně snažím vložit nějakou fotku, všechno funguje, ale vkládání fotek ne
Tak tedy aspoň ta pohádková písnička na kterou jsem si vzpomněla při psaní článku.Už je to lepší

19. října 2009 v 17:38 | Vlasta |  Fotogalerie
Tak to vypadá, že se k nám pomalu vrací barevný podzim. Sníh je konečně pryč a přestože je pořádná zima, občas se ukáže i sluníčko a na víkend nám meteorologové slibují až patnáct stupňů.
Tyhle fotky jsou ze včerejšího odpoledne, kdy se střídala slunečná obloha s pořádnými dešťovými přeháňkami.
Nevím proč, ale vždycky na podzim se mi hlavou honí písničky Wabiho Ryvoly, sice jsem nenašla tu, kterou mám nejraději, ale to vůbec nevadí, protože krásné jsou všechny.
České buchty

17. října 2009 v 8:18 | Vlasta |  Receptíky
Před časem jsem na netu objevila tenhle recept na buchty a od té doby jiné nepeču, těsto na ně zadělávám v domácí pekárně a jsou opravdu výborné. Trochu mě zarazil ten prášek do pečiva jehož přidáním mají buchty déle vydržet vláčné, nevím u nás nikdy moc dlouho nevydrží.
Tak tady je recept:

600g polohrubé mouky
1/4l mléka
2 vejce
2dcl oleje
2 lžíce cukru
1 prášek do pečiva
1 kostička droždí
špetka soli

Buchty plníme tím na co máme právě chuť, tvarohovou nebo makovou nádivkou. U nás jsou ale nejoblíbenější s povidly


Zima na zkoušku?

15. října 2009 v 16:40 | Vlasta |  Příroda
Od včerejška u nás chumelí, naštěstí je lehce nad nulou, tak sníh postupně odtává, ještě že tak protože jinak by už nejspíš byla kalamita! Doufám, že tahle zima je jenom na zkoušku a ještě si užijeme i pěkné podzimní dny. Tak takhle to tedy dneska vypadá u nás na zahradě.


Ani se tomu nechce věřit, ale afrikány stále kvetou i pod sněhovou peřinou
i clematis odmítá vzít na vědomí, že přišla zima
Na zápraží mi pořád ještě kvetou muškáty, tak takovouhle kombinaci jsem snad ještě neviděla!

Španělsko - Blanes

13. října 2009 v 17:02 | Vlasta |  Cestování
Počasí nám dává zabrat! Minulý týden horko na opalování a před hodinou u nás byla sněhová vánice, rtuť teploměru se drží jen lehce nad nulou a kotel ústředního topení jede naplno. Piju mátový čaj a zahřívám se vzpomínkami na letošní dovolenou ve Španělsku. Do městečka Blanes jsme se vypravili lodí na návštěvu botanické zahrady a bylo opravdu na co koukat, fotky ze zahrady jsou tady, ale my jsme se ještě taky vyšplhali na pevnost nad městem odkud byl nádherný výhled na pobřeží.

Úplně nahoru do věže se sice nesmělo,
...ale i výhled z prvního patra byl krásný


Po návratu z pevnosti jsme si odpočinuli v parku...

...s výhledem na kopec s pevností

a potom připlula loď a my se vydali na zpáteční plavbu do Tossy de Mar.

Dort otevřená kniha

10. října 2009 v 10:00 | Vlasta |  Receptíky
Letos se to u nás hemží oslavenci s kulatými narozeninami a na takové oslavy už je zapotřebí dortu jako kola od vozu. To bych ovšem v troubě neupekla, proto jsem se rozhodla pro dort ve tvaru otevřené knihy a tady je výsledek. Jenom musím dodat, že růžičky z časového důvodu nejsou moje dílo, ale z marcipánové hmoty je vyrobila moje starší dcera Adéla


Včera jsme měli další oslavu a předávala se trochu jiná kniha, takže pokud se do tohoto dortu chcete někdo pustit přidávám další inspiraci na ozdobení.


Chryzantémy

7. října 2009 v 18:01 | Vlasta |  Zahrádka
Je tady podzim a s ním i čas chryzantém. Tyhle krasavice jsem nevypěstovala já, ale moje maminka. Příští týden sice mají přijít mrazíky, které krásné květy určitě zničí, ale snad nám zbývá ještě pár dnů na potěšení z téhle krásy.
Soutěžím

5. října 2009 v 18:07 | Vlasta |  Fotogalerie
S touhle fotkou soutěžím u Ludky na blogu. Je to taková vzpomínka na léto a letošní dovolenou, kterou jsem strávila na Istrii v Zelené Laguně u Poreče a moc a moc se mi tam líbilo. Mám velikou radost, že jsem postoupila do druhého kola, nikdy se mi to ještě nepovedlo, a proto bych všem kteří mi poslali svůj hlas chtěla moc poděkovat a vůbec se nebudu zlobit, jestli právě tady nějaký hlásek ještě přibydePoslední květ sezóny

5. října 2009 v 9:00 | Vlasta |  Zahrádka
Přestože mi ještě pořád ve skleníku kvete hodně kaktusů, myslím si, že zcela oprávněně můžu tohohle krasavce označit za poslední květ letošní kaktusové sezóny. Je to Leuchtenbergia Principis a kvete letos už podruhé. Rostlina je už hodně stará, jednou mi ji dokonce ožrali slimáci, ale kvete pravidelně, proto nemám srdce ji vyhodit, ale loni jsem si zakoupila nový malý semenáček tak doufám, že se mi z něho podaří vypěstovat nová krásná rostlina.Než přijde mráz...

3. října 2009 v 18:13 | Vlasta |  Zahrádka
...a nebude to už dlouho trvat. Dneska ráno se u nás rtuť teploměru poprvé dotkla nuly, kytičkám to zatím neublížilo, ale co nebylo dneska může se stát zítra.
Dneska jsem celé dopoledne vařila švestková povidla a zavařovala hrušky, ale odpoledne jsem si přece jenom udělala chvilku a doběhla na zahrádku vyfotit poslední květy než zmrznou.
Clematisy jsem loni přesadila, na jaře to vypadalo, že snad ani nepřežijou, nakonec přežily a teď na podzim vykvetly první a zároveň poslední květy.

Růže už sice nejsou nic moc, ale poslední květy jsem taky vyfotila
Žlutá jiřinka dneska zářila jak malá sluníčka


Krvokvět bělokvětý

1. října 2009 v 9:00 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Tuhle kytku - krvokvět bělokvětý mám už spoustu let. Je to velice nenáročná kytka, nebo spíš sukulent. Roste mi na západním okénku na chodbě a za to, že ji zapomínám zalévat se mi v těchto dnech odvděčila tolika nádhernými květy. Jestli vás zajímá, jak se pěstuje našla jsem o ní článek, ale věřte mi, že je opravdu velice nenáročná.