...MŮJ DRUHÝ BLOG, NEJEN O TOM CO NÁM CHUTNÁ


Duben 2009

Cesta z práce

29. dubna 2009 v 17:45 | Vlasta |  Fotogalerie
Jak už jsem určitě někde psala, jezdím od jara do podzimu do práce na kole, a protože jezdím moc pěknou krajinou vzala jsem si sebou foťák. Původní záměr byl, že ráno vyfotím svítání, ale přestože už je v půl šesté docela vidět na focení to ještě není. Až tedy po cestě z práce jsem cvakla pár fotek.

Vesnička Karlov se švestkovou alejí

Černý les
Už jsem venku z Černého lesa
řepka kam se oko podívá
A už jsem skoro doma


Kaktusy- první květy

27. dubna 2009 v 15:42 | Vlasta |  Fotogalerie
Je to asi tak měsíc, co jsem přestěhovala do sklevíku kaktusy a už se začínají objevovat první květy.Co kvete v lese

25. dubna 2009 v 18:13 | Vlasta |  Příroda
Dneska odpoledne jsme si s Týnou vyrazily na dlouhou procházku do lesa, podívat se jestli už kvetou borůvky. Ovšem to co jsem uviděla na kraji lesa mi vyrazilo dech, kvetou smrky, ale fučel veliký vítr tak se mi focení moc nevydařilo a taky jsem ráda, že nemám pylovou alergii, protože při každém poryvu větru se ze smrků zvednul oblak pylu .

Tak tady máme budoucí šišku
Tenhle pokus nevyšel , ale i tak to je docela zajímavé
Samčí květy ,nevím proč na některém stromě jsou žluté a na některém růžové


a tady vedle sebe stará a nová šiška, zrovna zafučel vítr tak se mázla
konečně borůvky, kvetou a vypadá to, že jich bude spoustaMagnólie

23. dubna 2009 v 15:53 | Vlasta |  Zahrádka
Vždycky jsem si strašně přála mít na zahrádce svou vlastní magnólii, ale všichni mě odrazovali, že naše drsnější podmínky nepřežije. Je fakt, že ta první nasazená v otevřené zahradě, kde táhne od potoka nepřežila ani první zimu. Druhou jsme koupili v nějakém supermarketu ve výprodeji a nasadili do dvorka, kde je pěkně chráněná. Už druhý rok po vysazení měla několik květů a od té doby kvete bohatě každé jaro a někdy se několik květů objeví i na podzim
Letos má na počasí v době květu opravdu štěstí a těším se jejími květy už víc než týden.
Víc než květy se mi snad líbí ta krásná štíhlá poupata těsně před rozkvětem
Ani po týdnu nemá ještě otevřené všechny květy

A nakonec broučínek opylovač

Třešeň

21. dubna 2009 v 19:25 | Vlasta |  Zahrádka
Když jsem v neděli fotila první květy na naší třešni, říkala jsem si ještě pár dní a bude celá bílá. Nečekala bych, že to bude tak brzo, během dnešního dne vykvetla do celé své krásy.


Rozkvetlá zahrádka

20. dubna 2009 v 18:00 | Vlasta |  Zahrádka
Na začátku víkendu to sice s počasím moc dobře nevypadalo, ale nakonec byla neděle celkem pěkná a slunečná, a já se pokusila vyfotit něco z toho co mi právě kvete na zahrádce.
Na skalce už pomalu odkvétá fialový a bílý koniklec
Právě začínají kvést modřence
tulipány
řebčíky
no a konečně nám taky začíná kvést třešeň

Mraky

19. dubna 2009 v 9:00 | Vlasta |  Příroda
Včera bylo divné počasí, po nepřirozeně modré obloze se díky silnému větru pohybovaly šílenou rychlostí mraky a rychle měnily tvar. Na sluníčku bylo sice krásné teplo, ale jakmile ho zakryl mrak udělala se pěkná zima. Na druhou stranu, takovou podívanou na obloze už jsem dlouho neviděla.
Primošten -Chorvatsko

17. dubna 2009 v 17:51 | Vlasta |  Cestování
Rychle se blíží léto a s ním čas dovolených a doufejme, že i krásného počasí. No a v počasí je právě ten problém, já jsem svázána celozávodní dovolenou , a protože náš podnik má snad patent na špatné počasí právě v době dovolené, začali jsme před lety raději jezdit k moři, než celé dva týdny koukat z okna do deště, v horším případě na zasněžené hory. A to si nevymýšlím, protože právě pátého srpna v Nízkých Tatrách se nám to stalo.
Pro nás, Jihočechy nedisponující žádnými závratnými výplatami, které by umožňovaly strávení dovolené v exotických zemích, je asi nejdostupnější Jadran, který je pro nás relativně blízko a dá se tam v pohodě dojet autem. Divoké chorvatské pobřeží, které hlavně na venkově není přelidněno, je navíc doslova prošpikováno kouzelnými rybářskými městečky. Jedním z nich je i Primošten. Zastavili jsme tam časně ráno, krátce po svítání, předchozí večer byla zřejmě bouřka,protože všechno bylo svěží, umyté a voňavé ránem. Městečko se pomalu probouzelo, z pekárny vonělo čerstvé pečivo a káva a přímo volalo k posezení po dlouhé cestě. Úzké uličky byly téměř liduprázdné a na pláži byl jenom pán s bílým psíkem. Když řeknu balzám na nervy, je to to správné přirovnání.


Amarylisy

15. dubna 2009 v 19:08 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Tak už mi konečně kvetou poklady amarylisy a letos se opravdu předvádějí v celé své nádheře najednou. Vždycky rozkvétaly květy postupně, ale letos, nevím jestli je to tím velmi teplým počasím vykvetly všechny květy najednou a dělají mi ohromnou radost

Tenhle červený jsem si koupila asi před osmi lety u Starkla na výstavě a kvete pravidelně každé jaro a už se dokonce i rozmnožil a letos kvete i ten mladý.
Plný nám koupila babička, kvete taky pravidelně, ale nějak se mu začíná zmenšovat cibule, budu se muset poohlédnout ponějakém speciálním hnojivu.

A ještě mám čistě bílý, ale ten letos stávkuje a má zatím jenom lupeny, asi si budu muset na květy počkat do příštího roku.

Výlet na Červenou Lhotu

13. dubna 2009 v 19:56 | Vlasta |  Cestování
Včera jsme si udělaly s Pájou výlet kolmo na pohádkový zámek Červená Lhota, počasí bylo nádherné na výlet přímo stvořené. Červená Lhota je od nás vzdálená asi patnáct kilometrů, není to moc, akorát se musí přejet přes hřeben lesů, kterým se u nás honosně říká Hory, je to pěkná fuška, ale zase na druhou stranu to jede samo
První zastávku jsme si udělaly pod zlomem kopce u prasátek.


Když se vyjede z lesů, naskytne se takovýhle nádherný pohled
Další zastávka byla v Deštné
A už jsme na Červené Lhotě
Jedno společné foto


Kaplička v zámeckém parku
Pája a zámek


Další fotky si můžete prohlédnou v galerii výlety

Krásné Velikonoce!

11. dubna 2009 v 11:45 | Vlasta |  Mišmaš
Vajíčka jsou nazdobena, všechno připraveno a já už vám, mí milí návštěvníci, tedy můžu popřát krásné Velikonoce plné sluníčka a dobré nálady
A ještě jedna inspirace, na poslední chvíli
rychlá vajíčka s rostlinkami uvařená v cibulových slupkách


Fialky

10. dubna 2009 v 10:00 | Vlasta |  Příroda
V těchto nádherných dnech, kam se oko podívá, všude kvetou koberce fialek. Je jich tolik, že jsem neodolala a kytičku fialových si natrhala.

A proč zrovna fialových? Ony ty bílé mají kraťoučké stonky a skoro nevoní, a takhle nám tu krásně oboje kvetou.
Jarní procházka

8. dubna 2009 v 17:50 | Vlasta |  Příroda
Počasí si v posledních dnech dává opravdu záležet. Jeden krásný den střídá druhý a příroda se mění pomalu z hodiny na hodinu. Tam kde byl ještě před pár dny močál je najednou potok, kolem kterého už začínají kvést blatouchy a sasanky. Tyhle fotky jsem pořídila o víkendu a myslím si, že dneska už je kolem potoka i zelená tráva.

Týna samozřejmě neodolala a musela se vykoupat
Prvně jsem si myslela, že je ta moucha mrtvá, ale asi se jenom vyhřívala na sluníčku

Modrá je dobrá...

6. dubna 2009 v 18:02 | Vlasta |  Zahrádka
Včera nám pěkně zapršelo, tráva se zazelenala, ale stejně to nějak není ono. Na většině plochy naší zahrady se vám naskytne takovýhle pohled, tak nějak spíš modro než zeleno

Ladoňky se nám v posledních letech množí přímo geometrickou řadou
Alespoň mají pořádnou pastvu včely
No a nezůstanu jenom u ladoněk, když modrá, tak taky hyacint
Na dnešní procházce s Týnou jsem narazila na první fialky, to je taky skoro modrá
No prostě modrá je dobrá


Motýli

4. dubna 2009 v 19:08 | Vlasta |  Fotogalerie
Tak tedy ještě jednou a slibuju, že už naposled lýkovec, tentokrát se slíbenými motýly. Dneska měli opravdové rojení a pózovali určitě ochotněji než čmeláci

Babočka paví oko
Babočka kopřivová
Babočka bílé C ,název dostala podle bílé skvrny ve tvaru písmene C na spodní straně křídel. Bohužel mi ji neukázala.
Žluťásek
A takhle jsem celý den pásla motýly

Lýkovec

3. dubna 2009 v 10:00 | Vlasta |  Zahrádka
Jaro je tu se vším všudy a mě konečně rozkvetl do plné krásy lýkovec ve skalce. Včera dokonce sluníčko vylákalo první čmeláky, a že se činili byli strašně rychlí a nechtěli se fotit, budu se muset zeptat Slávka, jak takového čmeláka přemluvit aby hezky zapózovalVeranda

1. dubna 2009 v 10:00 | Vlasta |  Pokojové rostliny
Tak jsem se tedy pokusila o několik fotek mého zimoviště kytek. Je to úplně obyčejná studená veranda, když v zimě udeří pořádné mrazy musím tam přitápět přímotopem, ale to musí být opravdu -15 a víc. Nemůžu tu tedy pěstovat žádné exotické rostliny, ale pro zimování muškátů, oleandrů a azalek to úplně stačí. Byly časy kdy jsem pěstovala durmany, kterým se taky říká andělské trumpety, ale ty zabraly moc místa, tak jsem je loni nechala dožít venku
Ještě snad dodám, že veranda je situována na východ , navíc bydlíme pod skálou, takže když se na jaře oteplí, musím muškáty, pokud počasí nedovolí dát je ven, přestěhovat do skleníku protože trpí nedostatkem světla. Naopak orchidejím se tu přes léto moc líbí

Nejexotičtější ze všech obyvatel verandy je asi cykas, je hodně napadený puklicemi a všechna dostupná chemie už selhala, takže po zmrzlých půjde na zahradu a pokud se s tím do podzimu nepopere,nezbyde mi nic jiného než ho nechat napospas mrazu.

Amarylisy zimovaly ve sklepě, narašit jsem je nechala v teple a před pár dny hurá s nimi na verandu, aby květní stvoly nebyly moc dlouhé. Do velikonoc snad vykvetou.
Na polici, která se po vystěhování kytek sundá a uklidí na půdu, zimuju vedle muškátů taky malé kaktusy abych je mohla celou zimu kontrolovat.
A tohle jsou ty muškáty ze semínka, rostou jako z vody, tak jsem je dala trochu zchladit
V popředí je oleadr, který jsem si před lety dovezla z Chorvatska. V minulých letech ho taky napadly puklice, tak jsem z nědo loni ořezala všechny zelené větve, přes léto mu narostla nová korunka a já doufám, že už letos pokvete.
No a moje oblíbené primulky...
A to je tak všechno, já vás varovala,že to není žádný zázrak